Při řezu staršího ovocného stromu nejdřív prohlédněte stavbu koruny. Pokud je v koruně pět nebo více kosterních větví, pak si navzájem stíní. Nedostatek slunečního svitu neprospívá vývoji plodů: zastíněné větve vytvářejí málo asimilátů, které jsou nezbytné pro plodnost a produkci cukrů a dalších látek, které ovlivňují chuť. V zastíněných partiích koruny je ovoce také málo vybarvené a nechutná tak dobře, jak by mělo. Ve stinné koruně se rovněž po dešti dlouho udržují mokré listy i plody, což podporuje rozvoj houbových chorob.
Mladé výhony rostoucí nepatřičným směrem raději včas odstraňte.
Foto: Shutterstock
Základem jsou kosterní větve
Pokud byla koruna vytvarována správným výchovným řezem, sestává ze tří až čtyř kosterních větví. Ty by se měly odklánět od střední osy v úhlu 45–60 stupňů. To jsou větve prvního řádu. Přebytečné větve proto uřízněte.
Kosterní větve jsou rozvětveny do větví polokosterních a postupně až do plodonosného obrostu. Plodonosný obrost po řadu let zajišťuje úrody ovoce. Pod tíhou ovoce se kosterní větve ohýbají do oblouků.
Větší řezné rány nezapomeňte ošetřit stromovým balzámem.
Foto: Shutterstock
Při řezu odstraňte neplodné vlky
Z horních částí plodných oblouků a také ze zastíněné vnitřní části koruny vyrůstají výhony bylinného charakteru – „vlky“. Většinu z nich je nutné odstranit, protože zahušťují korunu. Mají juvenilní, tedy nedospělý charakter a neplodí. Vlky, které vyrůstají na vhodném místě, však můžete využít ke zmlazení koruny. Koncové převislé části koruny uřízněte a místo nich ponechte několik vlků rostoucích vhodným směrem – ven z koruny za světlem. Tímto způsobem se koruna postupně zmlazuje, a tak se prodlužuje životnost stromu.
Jak správně odřezávat větve
Větve, které se od hlavní větve odklánějí v ostrém úhlu, je nutné odstraňovat od začátku plodnosti stromu. Až je budete odřezávat, dbejte na správné nasazení pily nebo nůžek, abyste neporanili kůru větve, z níž vyrůstá odstraňovaná větev. Okraje řezné rány zahlaďte zahradnickým nožem – žabkou.