Co jsou to multipacky
Pokud chodíte do zahradnictví nakupovat rostliny, určitě jste se s tímto pojmem již setkali. Multipacky jsou speciální plastové nebo biologicky rozložitelné obaly rozdělené do menších oddílů, z nichž každý obsahuje jednu sazenici. Podle velikosti a druhu rostliny obsahuje multipack šest až deset rostlin. Tento formát je praktický pro větší výsadbu a poskytuje dostatek prostoru pro růst kořenů každé rostliny, které se navzájem neovlivňují.
Kdy se multipacky vyplatí
Potřebujete-li rychle osázet truhlíky, nádoby nebo skleník větším množstvím rostlin, ať už je to sadba zeleniny nebo balkonových rostlin, tak právě pro vás se multipacky vyplatí. Získáte totiž více rostlin za slušnou cenu ve srovnání s nákupem jednotlivé rostliny v samostatném květináči. Potřebujete-li ale jen jednu nebo dvě rostliny, multipack není nic pro vás.
Jaké jsou výhody rostlin v multipacku
Pokud stále váháte, zda rostliny v multipacku jsou pro vás to pravé ořechové, tak pro vás máme pár výhod, které vám třeba rozhodování usnadní. Tou první výhodou je cenová úsporaoproti nákupu jednotlivých rostlin. Dále je to určitě časová úspora a pohodlí, kdy nemusíte zdlouhavě vybírat jednotlivé rostliny, ale máte rovnou připravené sazenice k výsadbě. Výhodou je také to, že všechny rostliny vypěstované v multipacku jsou pěstovány za stejných podmínek, mají stejnou velikost a zdravotní stav, takže jakmile je vysadíte, porostou víceméně všechny stejně a žádná nebude zaostávat v růstu. Velmi dobře se s jednotlivými sazenicemi manipuluje, sazenice jen vyjmete a vysadíte přímo na stanoviště.
Nevýhody multipacku
Jako vše, i pěstování rostlin v multipacku má své nevýhody. Tou první je krátká životnost substrátu, tím, jak jsou rostliny pěstovány v omezeném množství, se substrát rychle vyčerpává a rostliny pak živoří. Takže sazenice z multipacku musíte vysadit co nejdříve od nákupu, doporučuje se tak týden. Další nevýhodou je, že při manipulaci s rostlinami můžete lehce poškodit kořenový sytém, proto buďte opatrní.
Co všechno mohu koupit v multipacku?
Víceméně vše od zeleninové sadby po balkonové rostliny. Velmi často jsou takto pěstované letničky jako například pelargonie, verbeny, milion bells a další druhy, dále bylinky, jahody a skalničky. Samozřejmostí je veškerá zeleninová sadba.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.