Jestli se zahradou nebo pěstováním na balkoně začínáte, možná pod tíhou euforie nakupujete veškeré vybavení, které by se třeba jednou mohlo hodit. Chápeme, není snadné odolat lákavé nabídce obchodů. Ale zabrzděte a nákupní seznam pořádně proškrtejte. Do začátku totiž budete potřebovat opravdu jen pár nezbytných kousků. A časem zjistíte, co dalšího je pro vaši zahradu nezbytné a případně to dokoupíte.
Rýč nebo motyčka
K přípravě záhonů, zapracování kompostu a čerstvého hnoje do zeminy nebo sázení stromů a keřů je rýč nezbytný. Vybírejte takový, který má dubovou násadu a pracovní část z kalené oceli. Tento typ nářadí je sice o něco dražší, ale také výrazně trvanlivější. Jestli se chystáte zahradničit jen na balkóně, rýč si samozřejmě nepořizujte. Místo něj investujte do ruční motyčky, tzv. drábků, díky níž udržíte povrch zeminy v truhlících kyprý.
Zahradní lopatka
Bez té nedáte během sezóny ani ránu. Využijete ji k výsadbě sazenic, nabírání substrátu, sklízení úrody i vyrýpávání větších kousků plevelu ze záhonů. I zde se vyplatí připlatit si za kvalitu v podobě kalené oceli, zvlášť když se vaše zahrada vyznačuje těžší půdou. Laciné lopatky se často již po pár použitích ohnou a letí do popelnice.
Nůžky na růže
Pořiďte si je, i když růže nejsou vaším pěstitelským cílem. Ostrými nůžkami totiž zkrotíte příliš rozvětvená rajčata, vytvarujete okrasné keře a sklidíte bylinky. Zahradnické nůžky je lepší vybírat osobně a nenechat se ukolébat vzhledem nebo cenou v e-shopech. Je totiž důležité, aby vám skvěle padly do ruky.
Hrábě
Shrabat listí, vyhrabat posekanou trávu ze svahu nebo urovnat záhony. Ani jednu z těchto činností bez hrábí nezvládnete. Podle toho, jak velkou máte zahradu, volte i materiál. Pro občasné použití stačí levnější železné hrábě z hobbymarketu. Při častém používání nebo náročnějším terénu zahrady raději opět sáhněte po odolnějším nářadí z kalené oceli.
A co to ostatní?
Vždy najdete něco, co nezbytně potřebujete. Na každé zahradě to bude něco jiného, ale vždy si další nářadí pořizujte po zralé úvaze a předem promýšlejte, jak často je v sezóně použijete a zda je máte kde uskladnit.
Spoustu věcí si také můžete půjčit, ve finále vás to vyjde mnohem levněji. Řeč je o sekačkách, vertikutátorech, štěpkovačích, pilách všeho druhu a dalším nářadí. Půjčovny nářadí bývají součástí hobbymarketů, prodejen se stavebninami nebo zahradním vybavením a půjčovné začíná už na několika desetikorunách za den.
Jako zdroj pro zápůjčku zahradnického nářadí fungují často skvěle i sousedé. Stačí se poptat a většinou zjistíte, že přesně to, co potřebujete má majitel vedlejšího pozemku, případně jeho kamarád.