Šest nejkrásnějších kvetoucích keřů, které rozhodně musíte mít: dřín japonský nebo ořechoplodec

Nenáročné a krásné keře, které musíte mít na své zahradě

1. Růže: královna květin

Růže jsou klasické kvetoucí keře, které nikdy nezklamou. Existuje mnoho odrůd růží, které kvetou od jara do pozdního podzimu, některé dokonce i po prvních mrazících. Růže mají různé tvary, barvy a vůně, takže si můžete vybrat tu, která se vám nejvíce líbí. Některé se pěstují nejen pro krásné květy, ale také pro velké šípky, ze kterých lze vyrobit například marmeláda. Růže potřebují slunná stanoviště a dobře propustnou půdu. Pravidelně je zalévejte, hnojte a odstraňujte odkvetlé květy, abyste podpořili nový růst. Mezi nejoblíbenější odrůdy patří například růže anglické (David Austin), čajové nebo původní. Velmi dekorativní jsou růže na kmínku, kdy lze využít ještě spodní patro a vysadit zde třeba levanduli, traviny či různé letničky.

2. Hortenzie lze pěstovat i na přímém slunci

Hortenzie jsou dalšími oblíbenými, kvetoucími keři, které vás potěší svými velkými a nápadnými květenstvími. Odkvetlá a suchá květentství pak udělají další parádu jak na záhoně, tak třeba ve váze či v nějakém květinovém aranžmá. Hortenzie mají různé tvary a barvy květů, od bílých po modré, růžové nebo fialové. Barva závisí na pH půdy - kyselá půda dává modré květy, zásaditá půda dává růžové nebo červené květy. Většina hortenzií vyžaduje spíše polostinné nebo stinné stanoviště a vlhkou půdu. Pokud ale máte zahradu permanentně na slunci, ani vy se těchto krásek nemusíte vzdávat, protože naštěstí existují druhy, např. Hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata), která kvete i na přímém slunci. Některé odrůdy hortenzií jsou opadavé, jiné stálezelené. Mezi nejčastěji pěstované a velmi oblíbené druhy patří již jmenovaná hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata), hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla) nebo také popínavý druh hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris).

Malé kvetoucí keře: vyberte si nenáročné druhy na záhony i do nádob

www.nkz.cz

3. Komule neboli motýlí keř

Komule jsou známé také jako motýlí keř či letní šeřík, protože jejich vonné květy přitahují mnoho druhů motýlů, denních i nočních. Komule mají dlouhá hroznovitá květenství v různých barvách, od bílé po fialovou. Kvetou od července do října a jsou velmi nenáročné na pěstování. Potřebují slunné stanoviště a dobře propustnou půdu. Každoročně je na jaře zastřihujte, abyste podpořili bohatší kvetení a keř nevyrostl do obřích rozměrů. Řez však musíte provést brzy na jaře, neboť při pozdějším řezu byste se mohli připravit o květy, komule totiž kvete na jednoletých výhonech. Důležité je také pravidelně odstraňovat odkvetlá květenství a tím podpořit, a hlavně prodloužit, kvetení. Mezi oblíbené druhy patří například komule Davidova (Buddleia davidii) a komule střídavolistá (Buddleia alternifolia).

4. Hlohyně se hodí v případě, že máte neshody se sousedy

Hlohyně jsou také velmi pěkné kvetoucí a navíc stálezelené keře, které vás potěší svými početnými, bílými květy. Kvetou od května do června a následně tvoří oranžově červené plody velikosti hrachu, ty jsou pak oblíbenou potravou pro ptáky. Jejich barevnost, ať již květů, plodů či listů, oceníte hlavně na podzim, kdy zahradě dodají nádherné barvy. Máte-li nějaké neshody se sousedy, hodí se právě hlohyně jako vhodný keř pro živý plot, hlohyně totiž mají trny, ty jim ale nic neubírají na kráse. Hlohyně jsou také známé pro své léčivé účinky na srdce a krevní oběh. Hlohyně potřebují slunné nebo polostinné stanoviště a propustnou půdu. Mezi nejčastěji pěstované druhyx patří hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea).

Kvíz: nejkrásnější kvetoucí keře, které musíte mít na zahradě.

www.nkz.cz

5. Ořechoplodec oživí každou zahradu

Ořechoplodec nebo také ořechokřídlatec (botanici se stále neshodli na jednom názvu) je dalším krásně kvetoucím keřem, který oživí každou zahradu. Hodí se i do malých zahrad, protože jeho výška je maximálně 1m. Zajímavý je nejen svými květy, které jsou v různých odstínech modré barvy, ale i listy. Ty sjou aromatické a mohou být různě panašované. Je to keřík naprosto nenáročný, který při tuhýcb zimách může namrzat, nicméně velmi dobře a sám na jaře zase zregeneruje a kvete ještě v témže roce. Nejčastěji pěstovaný druh je ořechoplodec clandonský (Caryopteris x clandonensis).

6 Dřín japonský

Dřín japonský (Cornus kousa) je opadavý strom nebo keř, který patří mezi nejbohatěji kvetoucí dříny. Je původem z východní Asie, včetně Koreje, Číny a Japonska. Dorůstá do výšky 6–9 m a má širokou korunu s vodorovnými větvemi. Na jaře produkuje hojný výskyt žlutozelených květů, které jsou obklopeny čtyřmi velkými listeny bílé nebo růžové barvy. Listeny mění barvu podle stáří a teploty. V létě se z květů vyvíjejí růžově-červené plody, které jsou jedlé, ale chutnají mdle. V Japonsku se z nich dělá likér nebo se konzumují syrové nebo nakládané. Podzimní listí má různé barvy od fialové po červenou a kromě barevn zbarvených listenů je to hlavní důvod, proč je mít na své zahradě. Dřín japonský preferuje slunné nebo polostinné stanoviště,dobře propustnou, kyselou půdu.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada