Brambořík břečťanolistý: jak se starat o brambořík vysazený v zahradě a jednoduché zásady pro pěstování v květináči

Brambořík břečťanolistý (Cyclamen hederifolium) je oblíbená okrasná rostlina pocházející z oblasti Středomoří. Tento druh bramboříku je oceněn pro svou schopnost kvést na podzim, kdy většina ostatních rostlin již odkvétá. Jeho půvabné květy v odstínech od jemně růžové až po zářivě fialovou barvu a stříbřitě mramorované listy ve tvaru srdce dokážou oživit i ta nejstinnější zákoutí zahrady. Pěstuje se velmi snadno a nevyžaduje téměř žádnou péči.

Jak pěstovat brambořík břečťanolistý v zahradě

Vysaďte do zahrady jen několik hlízek bramboříku břečťanolistého a během dvou až tří let vás překvapí kouzelný rozkvetlý koberec podzimních květů. Jeho schopnost samovolného množení z něj dělá ideální rostlinu pro vytvoření půvabných kvetoucích ploch pod stromy nebo i v záhonech. Časem vznikají husté porosty, které jsou atraktivní nejen na podzim, ale i v zimě díky dekorativním listům. Pěstování těchto bramboříků je velmi snadné a stačí dodržet jen pár zásad:

  1. Stanoviště: Brambořík břečťanolistý preferuje polostinná až stinná místa. Ideální jsou prostory pod stromy nebo keři, kde je chráněn před přímým sluncem.
  2. Výsadba: Hlízy sázejte časně na jaře, asi 5 cm pod povrch půdy. Mezi jednotlivými rostlinami ponechte rozestup 15-20 cm. Hlízy bramboříků časem narostou až do velikosti talíře, proto vyžadují větší životní prostor.
  3. Půda: Vyžaduje dobře propustnou půdu bohatou na živiny. Ideální je lehce kyselá až neutrální půda s pH 6,0-7,0. Nesnášejí půdu jílovitou a přemokřenou.
  4. Zálivka: V období růstu a kvetení udržujte půdu mírně vlhkou, ale ne přemokřenou. V létě, kdy je rostlina v dormanci (klidové období, kdy dochází k utlumení růstu rostliny) zálivku omezte.
  5. Hnojení: Na jaře a na podzim přihnojujte kompostem nebo hnojivem s nízkým obsahem dusíku.

Jak pečovat o brambořík břečťanolistý v zahradě

Bramboříky si docela dobře vystačí i bez naší velké péče, ale pokud chcete podpořit jejich kvetení a rychlé množení, pak pro ně pár věcí udělat můžete. Především kontrolujte výskyt slimáků a plzáků, kteří si na jejich listech, ale i květech, moc rádi pochutnávají. V chladnějších oblastech je pak vhodné později, po odkvětu, rostliny zamulčovat listím nebo chvojím. Brambořík můžete také poměrně snadno množit dělením hlíz nebo výsevem semen, ale pokud mu dáte dostatečný prostor, překvapí vás svou velmi rychlou schopností rozmnožování sám, i bez vašeho zásahu.

Jak pečovat o brambořík břečťanolistý v květináči

Tento druh bramboříku můžete také poměrně snadno pěstovat jako balkonovou rostlinu. Pro výsadbu zvolte širší a mělčí květináč a překontrolujte, aby byl opatřen dostatečným otvorem pro odtok vody. Stále mějte na paměti, že brambořík nesnáší především přemokření, jinak je velmi nenáročný:

  1. Substrát: Použijte propustnou směs pro trvalky.
  2. Výsadba: Hlízu zasaďte těsně pod povrch.
  3. Umístění: Polostín až stín, chráněné místo.
  4. Zálivka: Mírná, nesmí přeschnout ani přemokřit.
  5. Hnojení: Na jaře a na podzim slabým hnojivem.
  6. Přezimování: Venku v chráněném místě nebo v chladné místnosti.

Zdroj:  https://www.jak-pestovat.cz/jak-pestovat-bramborik/; https://www.narcisy.cz/bramboriky/cyclamen-hederifolium-bramborik-brectanolisty/?srsltid=AfmBOopHl5-GiTZnc3QUaRFCqddCqNw0OlOSzYTeFZaZFJXYYSes3wvP