Jaké trvalky do stínu a na hroby jsou nejvděčnější? Bergénie si můžete právě teď namnožit. Zvládne to každý, a ještě ušetříte peníze

Bergénia srdčitolistá (Bergenia cordifolia) je u nás nejčastěji pěstovaný druh této jedinečné trvalky. Bergenie roste poměrně rychle a pokud ji na zahradě ponecháte jejímu osudu, dokáže se stejně hbitě rozrůst. Bergenia má celoročně zelené listy které na podzim zbarvují do červena. Jsou krásné i svým květem, který je nejčastěji růžové, ale i bílé, barvy. Jejich využití je oblíbené především z toho důvodu, že rostou ve stínu, pod stromy, ozeleňují zadní části zahrady, kde se jiným rostlinám nedaří, nebo se s oblibou vysazují na hroby, a to hlavně v případě, že nemáte čas na hřbitov pravidelně chodit a o hrob se starat.

Jak pěstovat bergénie 

Jak již bylo řečeno, bergénie vytváří souvislý porost v místech, kde se nedaří jiným rostlinám. Její další nespornou výhodou je, že netrpí na žádné choroby, nevyžaduje pravidelnou závlahu ani aplikaci hnojiv. Nemají ji v oblibě ani škůdci, tedy až na jednoho: slimáci. Ti ji naopak rádi mají, protože jim nejen slouží jako potrava, kdy okusují listy, ale hlavně, se pod jejími poměrně velkými listy schovávají před vedrem. Chystáte-li se tedy na noční lov slimáků a máte na zahradě bergenie, můžete si být jisti, že pod jejími listy pár jedinců bude odpočívat.

U bergénie platí jistá úměra

U bergénie platí úměra, že čím méně kvetou, tím mají krásnější listy a naopak. Je také důležité, stejně jako u ostatních trvalek, pravidelně odstraňovat odkvetlá květenství.

Jak se množí bergénie

Chcete-li si tuto trvalku namnožit a použít ji třeba na další místa v zahradě, nejlepší způsob množení je pomocí starších trsů. Toto se provádí nejlépe na jaře po odkvětu nebo potom brzy na podzim. Rostlinný oddělek jen vysadíte na požadované místo, přičemž pro vytvoření souvislého koberce rostliny vysaďte alespoň v rozestupech 30 cm. Takto vysazené rostliny dříve zakoření a budou tak moci plnit svoji funkci. Dejte ale pozor, bergenie si ráda razí prostor jen pro sebe, takže pokud máte v jejím okolí jiné trvalky, rychle je proroste. Je tedy důležité, dát této stínomilné trvalce jasně najevo, kdo je na zahradě pánem.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.