Černucha damascénská(Nigella damascena) je suchomilná letnička, která má ráda slunce. Pěstuje se ze semen, sama se dokonce přesévá a na stanovišti vydrží několik let. Jelikož kvete jen dva týdny, vyplatí se ji vysévat na několikrát, při postupném výsevu pokvete celou sezonu.
Pichlavý závoj černuchy
Netradiční květ černuchy obklopuje límec z jemných pichlavých listenů – proto se černuše někdy také říká nevěsta v trní. Rostlina dorůstá do výšky 50 cm, květ měří zhruba 4,5 cm. Květy jsou nevonné, podle odrůdy mohou být jednoduché nebo poloplné a rozkvétají v bílé, růžové, fialové nebo modré barvě. Kromě nich se černucha pěstuje i pro dekorativní tobolky, které vyniknou v čerstvé kytici i suché vazbě.
Plody černuchy jsou měchýřky, které srůstají v nepravé tobolky.
Foto: Shutterstock
Černucha z přímého výsevu
Černucha není na půdu náročná. Čím výživnější ale bude, tím bohatší obrost vytvoří. Má ráda sucho, daří se jí třeba v suchých zídkách, zamokření jí vyloženě nesvědčí. Není vhodná k předpěstování, vyhovuje jí přímý výsev. Vzešlé rostliny stačí vyjednotit na 7 cm, a tím péče v podstatě končí. Na záhonu vypadá dobře s dalšími letničkami, např. s hrachorem vonným, vhodným sousedem je ale i růže nebo některá z vytrvalých bylinek.
Ve váze vydrží černucha až týden
Rostlina se hodí k řezu do vázy, v níž dokáže z vybarvených poupat i rozkvést. Při pravidelné výměně vody vydrží černucha pěkná až týden, poté jí začnou opadávat okvětní plátky nejrozvinutějších květů. Uplatní se jako jemná doplňková květina k velkým plným květům – dobře vypadá v romantických kyticích i obyčejných venkovských nádobách.
Do suchých aranžmá se seřezávají stonky s tobolkami, které by měly být už vybarvené, ale ještě s nedozrálými semeny. Suší se ve tmě.
Léčivá semínka černuchy
Semena černuchy mají lehce ostrou chuť, označují se jako černý kmín, a v Turecku nebo Řecku se používají místo pepře. Obsahují řadu vitaminů, minerálních látek a nenasycených mastných kyselin, proto se využívají i ve formě odvaru nebo lisovaného oleje. Látky obsažené v oleji upravují hladinu cholesterolu a cukru v krvi, podporují metabolismus a ulevují od bolesti. Stačí podávat jednu lžičku denně, olejem je možné potírat bolestivá místa.