Péči o trávník začneme důkladným úklidem povrchu trávníku a na něj navazují další nezbytná opatření.
Velmi důležitá je vertikutace, díky které trávník provzdušníme, odstraníme plst a mech. Trávník po správně provedené vertikutaci sice nevypadá úplně nejlépe, ale nebojte, bude jako znovuzrozený. Pro sběr odumřelé hmoty můžeme použít buď sběrný koš, který je součástí vertikutátoru, nebo si můžeme pomoci sekačkou, přičemž travní hmotu kompostujeme. Vertikutaci provádějte až ve chvíli, kdy je půda suchá, jinak byste trávník mohli poničit. V případě příliš těžkých a utužených půd je vhodná aerifikace s následným rovnoměrným rozhozením ostrého křemičitého písku (1000g/m2).
Jakmile jsme trávník osvobodili od veškeré odumřelé hmoty, je čas mu dodat živiny. Sortiment hnojiv je bohatý, ale je důležité, aby hnojivo osahovalo nejen jednu složku, ale komplex prvků, především dusík, fosfor a draslík.
A konečně se dostáváme k mechu. Ano, mech v trávníku trápí mnoho pěstitelů a boj s ním není vždy jednoduchý. K jeho likvidaci můžete použít buď roztok zelené skalice, která obsahuje síran železnatý a je vhodným řešením pro likvidaci mechu v trávníku. Navíc se touto formou doplní železo a trávník lépe prospívá.
Další možností, a tu mnoho lidí nezná, je nasypat do míst, kde nás mech trápí, dřevěný popel. Nejlépe, pokud to provedete před deštěm. Jeho používáním docílíte nejen zlepšení kvality trávníku, ale dodáte i živiny.
Dřevěný popel je výborné minerální hnojivo a zdarma
Ačkoliv byste to do dřevěného popela neřekli, obsahuje hodně živin, především vápník, draslík, hořčík a fosfor. Jediné, co mu chybí je dusík, ale ten můžeme dodat průmyslovými hnojivy. Dřevěný popel má silně zásaditou reakci, takže jeho použitím snížíte kyselost půdy. Ale pozor, nedoporučuje se popel z uhlí, briket nebo škvára, jejich použitím byste na zahradě udělali více škody, než užitku. Dřevěný popel je rozpustný ve vodě, takže pro hnojení ho můžete také rozmíchat, uvádí se 0,5 kg popela na 1l vody.
Dřevěný popel prospěje také ovocným dřevinám, cibulovinám, jahodám či rybízu a malinám
Abyste se mechu zbavili, musíte jednat preventivně, tzn., udělat maximum pro dobrý zdravotní stav trávníku. Proto je nutné včas zasáhnout a mech zlikvidovat. Mech se vyskytuje především v místech, kde je kyselejší pH půdy a kde je vlhko a stín. Jakmile se vám mech v trávníku rozroste, dokáže být velmi agresivní a trávník doslova udusí.
Zjistíte-li, že vaše půda je kyselá, rozhoďte po trávníku vápno, tím dojde k úpravě pH půdy a mech tak zničíte.
Pro likvidaci plevelů, pokud vám tedy v trávníku vadí, aplikujte tzv. selektivní herbicidy, přičemž ten správný zvolíte dle toho, jaký plevel máte v trávníku v převaze.
Jakmile trávník probudíte k životu, dodáte mu živiny a zbavíte ho veškeré přítěže, ať již v podobě mechu, stařiny či plevele, velmi brzy získá svěží, zdravou barvu a bude silný pro boj s protivníky.