Jak poznat cinerárii neboli starček krvavý, rostlinu, jejíž jméno si pamatuje jen málokdo
Cinerárie (Cineraria cruentus či Senecio hybridus) je keříkovitě rostoucí rostlina, která se u nás pěstuje jenom jakokrátkověká pokojovka. Zdobí ji velké listy někdy s jemně nachovým nádechem, které však pod množstvím jednoduchých, ale barevně velmi rozmanitých květů často ani nejsou vidět. Květy, správně květní úbory, mívají růžovou, fialovou, vínovou či purpurovou barvu s bílým kroužkem kolem středu, někdy bílá barva i převažuje a barevné jsou jen okraje květu. Na druhou stranu bývají květy i jednobarevné. Celá rostlina měří 25-50 cm, podle druhu kultivaru a nejčastěji ji v obchodech s květinami najdete od února do května.
Když se řekne „starček“, každý si může představit úplně jinou rostlinu, a všichni mohou mít pravdu. Starček (Senecio) je totiž rozsáhlý rod rostlin, ve kterém se vyskytují byliny, keře, stromy i liány a jen v ČR roste 18 druhů starčeků. Starček krvavý či cinerárie do této široké rodiny patří. Jeho domovem jsou Kanárské ostrovy a u nás se pěstuje jen jako krátkověká rostlina, která se po odkvětu už dále nepěstuje.
Jak pěstovat cinerárii neboli starček krvavý?
- Cinerárii vyhovuje umístění na parapetu okna bez přímého dosahu slunečních paprsků.
- Rostlina vyžaduje pravidelnou zálivku, substrát by neměl nikdy vyschnout, ale na druhou stranu nesmí být ani přemokřený. Nikdy nenechávejte zbytky vody v misce pod květináčem.
- Cinerárie vyžaduje vyšší vlhkost vzduchu, má ráda i rosení listů, ale kapky vody nesmějí dopadat na květy, což může být trochu problém, když květy většinou celou rostlinu doslova zakrývají. Lepší než rosení listů proto bude miska s vodou postavená vedle květináče s cinerárií.
- Cinerárii vyhovuje rašelinový substrát, ve kterém je rostlina vysazena už v zahradnictví a dále se nepřesazuje, protože to vzhledem k její krátkověkosti nemá význam. Cinerárie vydrží v plném květu asi 4-6 týdnů, odkvetlá se vyhazuje na kompost.
Cinerárie jako oblíbená jarní květina pro balkony
Cinerárie sice není mrazuvzdorná, ale na rozdíl od většiny běžně pěstovaných truhlíkových rostlin jí nevadí ani krátkodobé poklesy teplot k pouhým 2 °C, nejspokojenější je při teplotách okolo 15 °C. Proto je cinerárie velmi oblíbená i jako překlenovací balkonová rostlina pro jarní období.
Zdroj: ireceptar.cz; ceskestavby.cz