Školákům sice prázdniny končí, ale péče o zahradu určitě ne. Stále nás čekají vysoké teploty a v takových případech je nutná pravidelná závlaha. Rostliny pěstované v nádobách to mají trochu složitější, protože v nádobě mají omezený prostor a oproti rostlinám pěstovaných ve volné půdě nemají kde vodu vzít. Nádobové rostliny proto zalévejte pravidelně, často i každý den. Pokud v nádobě pěstujete zeleninu, zde je pravidelná zálivka klíčem k dobré úrodě. Především je třeba zalévat zeleninu s dužnatými plody (rajčata, cukety), ale i zeleninu listovou (salát, špenát).
Rostliny na terase či balkonu
Rostliny v nádobách můžete samozřejmě pěstovat nejen na balkoně, ale i v zahradě. Ale, na balkoně či terase, většinou panují extrémnější výkyvy počasí, což se týká hlavně vysokých teplot či větru. Rostliny v květináči mají také jen omezený prostor pro svůj růst, kořeny se nemají kam rozrůstat, neboť je brzdí dno nádoby. Mají také velmi omezený prostor, odkud si mohou brát vláhu. Jedná-li se o zalistěné rostliny, situaci komplikuje stříška z listů, která při dešti svádí veškerou vodu mimo substrát v nádobě a k samotným kořenům se tak dostane mnohem méně vláhy než v případě, kdy se voda, může vsakovat přímo k nim.
Substrát s gelem jako praktické řešení
Na trhu je celá řada substrátů a pokud máme substrát smíchaný s klasickou zeminou, bude nám vysychat pomaleji než substrát bez zeminy. Proto je půda nejlepší a nejpoužívanější druh substrátu pro všechny vytrvalé rostliny. Jenže, jakmile půda nasákne vodu, přestává být hlavně do závěsných nádob nevhodná, protože je těžká a hrozí, že celá nádoba díky vysoké hmotnosti spadne. A právě v těchto případech je zde možné řešení, které již existuje řadu let. Kapacitu zadržované vody v substrátu můžeme vylepšit pomocí granulí vyrobených z gelu, které mnohonásobně zvětší svůj objem, tzn. nabobtnají, jakmile přijdou do kontaktu s vodou.
Jak se gel používá
Někdy tento gel můžete koupit pod názvem hydrogel a dnes již bývá k dostání ve většině zahradních centrech. Než začnete rostliny sázet, smíchejte se substrátem malé množství suchých granulí s gelem. Některé substráty již tyto gelové granule obsahují, takže jejich použití je jednodušší. Zalévat musíme hned, jakmile je to nutné, protože jakmile gel předá svou zásobu vlhkosti do substrátu, ihned začne vysychat.
Kdy gel nepoužívat
Gel se používá u běžných balkonových rostlin i zeleniny. Ale, není vhodné jej používat do nádob, které budou na stanovišti ještě celý podzim nebo dokonce přes celou zimu až do jara. V tomto případě naopak není žádoucí, aby byl substrát mokrý, protože jakmile klesnou teploty, bude substrát příliš mokrý a studený a také rychleji zmrzne, a to by pro některé choulostivější rostliny mohlo mít negativní účinek.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.