Co je granátové jablko, jak ho jíst, pěstovat a zazimovat?
Granátové jablko či marhaník granátový (Punica granatum) je prastará užitková rostlina, která byla kultovní rostlinou mnoha civilizací. Za symbol plodnosti lidé považovali především jeho semena, tzv. granátová zrna, která se konzumují více než 5000 let.
Granátové jablko pochází ze starověké Perské říše, která zahrnovala dnešní Řecko, Turecko, Írán a Irák, odtud se postupně rozšířilo do celého světa. Pokud i vy patříte mezi jeho fanoušky, zkuste ho pěstovat v nádobě na zahradě, balkonu nebo terase. Dodržíte-li pár zásad jeho pěstování, hravě to zvládnete.
Jak správně konzumovat granátové jablko
Během července až srpna kvete marhaník nádhernými, červenými květy, které jsou velmi dekorativní, takže plody nejsou jediným důvodem jeho pěstování. Z granátového jablka se používá hlavně šťáva, z níž se vyrábí řada známých koktejlů, kde se využívá jako sirup grenadina, používá se také do džusů, známý je třeba i orientální nápoj šerbet. Zrníčka granátového jablka lze potom přidávat do různých salátů, ale nejvíce si je vychutnáte v syrovém stavu, třeba po přidání do jogurtu či müsli.
Jaké má granátové jablko nároky
Granátové jablko je rostlina teplomilná, takže pokud ho chcete pěstovat na zahradě, musíte mu teplo dopřát. I proto je mnohem praktičtější, pěstovat toto ovoce v nádobě, kterou můžete dle potřeby přenést do vhodných podmínek.
Keřík na jaře umístíme do polostínu, aby mu silné sluneční paprsky nepopálily nové listy. Později ho ale přemístíme na plné slunce, kde pokvete – nejlépe někam na chráněné místo u zdi. Máte-li granátové jablko ve stínu, sice poroste, ale nebude se mu chtít do květu, natož plodit. Důležitá je také zálivka, kdy od března do druhé poloviny června marhaník vydatně zaléváme a přihnojujeme.
Granátové jablko dobře a včas zazimujte
Ačkoliv si mnozí myslí, že granátové jablko bude velmi citlivé a náročné na přezimování, opak je pravdou. Tento keřík se sice tváří jako náročný, ale není. Před uložením do zimoviště, což je světlá místnost s teplotou od 2 do 6 °C, je důležité odstřihnout slabší větve a hlavní stonek zkrátit o třetinu. Během přezimování rostlina vyžaduje pravidelnou kontrolu svého zdravotního stavu a je nutné zavlažování tak, aby nikdy nepřeschnul substrát.
Toto ovoce si můžete snadno namnožit
Jelikož se jedná o keř, tím nejjednodušším způsobem, jak si granátové jablko namnožit je dřevité řízkování. Řízky se odebírají během února a března, přičemž se zásadně odebírají neolistěné výhony o délce 10 cm a tloušťce 1 cm, což odpovídá zhruba síle tužky. Množení je možné také na jaře, a to semeny neboli tzv. generativním způsobem.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.