Japonská myrta neboli hlazenec: jedna z nejkrásnějších drobnokvětých balkonovek. Květy vykvétají ve velikém množství, pokvete na slunci i ve stínu

Správně se tahle balkonová letnička jmenuje hlazenec yzopolistý (Cuphea hyssopifolia), ale můžete ji znát i pod několika dalšími názvy. Nejčastěji se v květinářstvích prodává pod z latiny převzatým názvem kufea, ale také japonská myrta, kupea, nepravý či havajský vřes, a dokonce ji objevíte i pod poetickým jménem elfí květina.

Hlazenec pochází z Jižní Ameriky, z Mexika, Hondurasu a Guatemaly, kde roste v lesích jako podrostová trvalka, v nadmořských výškách od 500 do 2240 metrů, v teplém i mírném podnebném pásu. Jako zdomácnělý druh roste také na Havaji, kde ji považují za nepříjemný plevel.

Hlazenec yzopolistý zatraktivní terasu i balkon

Hlazenec se v našich podmínkách nejčastěji pěstuje sice jako letnička, ale je to škoda, protože ve skutečnosti je to rostlina, kterou můžete na podzim přenést do bytu, jakmile denní průměrné denní teploty klesnou pod 10 °C a dále ji pěstovat jako pěknou pokojovku, kterou v druhé polovině května dalšího roku opět, samozřejmě po postupném otužování, vynesete na terasu či na balkon.

Pozor! Rostlina krásná, ale i jedovatá!

Hlazenec, pěstovaný v květináči na balkoně jako letnička, dorůstá do výšky 30-40 cm, při dlouhodobějším pěstování v domácích podmínkách až 70 cm Rostlina má drobné, velmi úzké, středně až tmavě zelené listy a během letní sezóny, od konce května do září, vykvétá záplavou maličkých květů v barvách od bílé přes světle a tmavě růžovou až po fialovou. Po opylení hmyzem se na rostlině někdy objevují malá kulovitá semínka, ukrytá v tobolce. Při pěstování dejte pozor, celá rostlina je jedovatá.

Jak pěstovat hlazenec

Japonská myrta se neříká hlazenci jen tak náhodou. Rostliny mají podobné nároky na pěstování, a dokonce je obě můžete i ozdobně tvarovat střihem. Obě je také můžete pěstovat jako bonsaj.

Hlazenec je velmi přizpůsobivý. Dobře poroste na slunci i v polostínu, ale stejně dobře se mu bude dařit i ve stínu, což z něho činí i oblíbenou hřbitovní rostlinu. Při pěstování v bytě je hlazenec na sluneční paprsky choulostivý. Stejně tak choulostivý je na přemokření, a to při pěstování doma i venku, ale pravidelnou a přiměřenou zálivku vyžaduje, stejně jako přihnojování.

Zdroj: svetbonsaji.cz; plantica.cz

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada