Kdy sklízet semínka z rostlin: z vlastního sběru vám ušetří spoustu peněz. Uchovejte je správně, ať vám v příštím roce vyklíčí

Sběr semen u slunečnice
Info ikona

Sběr semen u slunečnice je zcela běžný, jen musíte být rychlejší, než ptáci

Pro sběr semínek je podzim nejlepší: přebytek dejte do semínkovny

Budete-li sbírat semínka ze svých oblíbených okrasných rostlin nebo ze své vlastnoručně vypěstované zeleniny, pravděpodobně jich získáte více, než budete sami potřebovat. V tomto ohledu pak můžete obdarovat sousedy nebo se zapojit do výměnných bank, tzv. semínkoven, které se v poslední době docela hodně rozmohly. Natrefit na semínkovny můžete kdekoliv, například v zahrádkářském spolku, v knihovnách či na výstavách. Podstatou semínkoven je výměna semínek mezi stejnými, zahradními nadšenci, kdy se obohatíte navzájem a ušetříte peníze.

Medonosné dvouletky, které už skoro nikdo nezná: vysaďte si tyto 3 nejkrásnější a budete za hvězdu

www.nkz.cz

Jak a kdy semínka sbíráme: důležité je správné načasování

Sběr semen nevyžaduje žádné speciální odborné znalosti, jediné co je vážně důležité a co může značným způsobem ovlivnit jejich klíčivost v příštím roce je vhodná doba, kdy jsou semena skutečně zralá.

Pro sběr semen je nejlepší slunečný a suchý den, přičemž vždy čekáme, jakmile plody rostlin zaschnou (změní barvu na tmavě hnědou) a zralá semena se poznají dle toho, že jsou většinou černá nebo tmavá a dobře z plodu vypadávají. Semínka odebíráme pouze ze zdravých a vitálních rostlin, jen tak získáme zdravé rostliny. Ke sběru používáme papírový kornout nebo papírový sáček, který umístíme pod plod a rostlinou buď zatřeseme, aby semínka vypadla nebo ustřihneme celé květenství. Potřebujete-li nasbírat více semen, stačí pod rostlinu rozprostřít nějakou světlou látku, kam semena setřesete. Nemá smysl sbírat semena z F1 hybridů, jelikož by semenáčky nikdy nevypadaly stejně jako rodičovská rostlina, vzhled by byl obvykle méně atraktivní. Množí se speciálním způsobem a nezbývá, než si semínka příští rok opět koupit.

Z jakých rostlin lze semínka sbírat: z trvalek, letniček i zeleniny

Pro sběr semen jsou ideální letničky, trvalky a zelenina. Z trvalek se běžně sbírají semena z třapatek, třapatkovek, máčky, kopretin, šalvěje hajní, hvězdnice, zvonku broskvolistého, krásnoočka, máku, náprstníku, svíčkovce, denivky, hlaváče, ostrožky stračky, orlíčku (ačkoliv ten se velmi dobře vysemeňuje sám), jarmanky nebo řebříčku.

Nezapomeňte si uschovat semínka ze svých oblíbených letniček

Sběr semen u letniček je výhodnější, než u trvalek a to z toho důvodu, že jsou to rostliny jednoleté, které uhynou s příchodem prvních mrazů. Tím pádem je nutný každoroční výsev nových rostlin. Z letniček se jedná hlavně o afrikány, černuchy, měsíčky (opět se vysemeňují sami), povijnice, šruchy, krásenky, slézovce, slunečnice nebo hledíky.

7 fatálních chyb při stavbě hmyzího hotelu: nedělejte je, jinak zůstane prázdný

www.nkz.cz

Myslete i na zeleninu a bylinky: ušetříte spoustu peněz

Pokud jste spokojeni s odrůdami zeleniny, které teď pěstujete či jste sklidili, vždy nezapomeňte uchovat pár plodů pro získání semen. Pravdou je, že získání semínek z dužnatých plodů je malinko složitější, ale ta námaha za to rozhodně stojí. Vhodné pro sběr semen jsou melouny, dýně, rajčata, cukety, papriky, fazol, tykve či okurky. Nezapomeňte ale na to, že plody, ze kterých máte v plánu semínka sebrat, musí být opravdu zralé, jen tím zase docílíte toho, že i sadba z nich bude zdravá. Ke sběru semen se hodí také bylinky jako je bazalka, mateřídouška, meduňka, máta nebo tymián.

O tuto krásnou trvalku se nemusíte starat a pokvete až do prvních mrazů: Mavuň červenou zná málokdo

www.nkz.cz

Jak semena správně skladovat, aby vydržela až do jara: neskladujte je déle, než musíte

Právě správné skladování bývá dalším kamenem úrazu při sběru semen. Důležité je, že před skladováním musí být semínka dostatečně suchá a zbavená všech nečistot. Dosušení je vhodné dělat na novinách, v dobře větratelné a hlavně suché místnosti, kde nebude přímé slunce. Jestliže dosoušení podceníte, začnou se množit houbové choroby v podobě plísní a je po klíčivosti. Pro absorbování případné vlhkosti se doporučují pytlíčky se silikagelem, které běžně máte u zakoupených bot, kabelek, atd. Semena nesmíte skladovat moc dlouho, mnohá z nich totiž ztrácí klíčivost velmi rychle, takže jich uchovejte jen tolik, kolik jich budete opravdu potřebovat.

K uskladnění se používají buď papírové krabičky, sáčky či skleněné lahvičky od léků. Záleží také na tom, kde budete semínka skladovat, máte-li je třeba v garáži nebo suchém sklepě, mohou se sem dostat hlodavci a před těmi by papírový pytlík neobstál. V tom případě je dobrá plechová krabička od sušenek, tu už jejich zoubky neprokousnou. Jednotlivé pytlíky či krabičky si také popište, ať víte, co na jaře vyséváte.

 

KVÍZ: Poznáte ty nejznámější trvalky kvetoucí na podzim? Vyzkoušejte si, jak jste na tom!

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada