Hortenzie jako pokojová rostlina: pozor si dejte hlavně na jednu zásadní věc

Mezi ty klasické venkovní hortenzie, které se pěstují na našich zahradách nebo i v nádobě na balkoně, patří především kultivary hortenzie latnaté (Hydrangea paniculata) a hortenzie velkolisté (Hydrangea macrophylla). Hortenzie velkolistá pochází z Japonska, konkrétně z ostrova Honšú, kde rostla divoce. Od 18. století se pěstuje v Evropě, u nás od 19. století. Za první republiky bíle kvetoucí odrůdy hortenzií nabízely zahradnické podniky a sloužily hlavně ke květinové výzdobě kostelů. A právě hortenzie velkolistá je ta pravá, kterou můžete pěstovat i jako pokojovou rostlinu. Jen je třeba jí dopřát určitou péči, jen tak se jí totiž bude u vás líbit.

Listokaz vám zlikviduje trávník raz dva: díky tomuto triku bude váš trávníček svěží a zdravý

www.nkz.cz

Hortenzie v bytě: pozor na slunce a vodu

Hortenzii velkolistou, resp. mnoho jejich kultivarů, lze pěstovat jako okrasnou, pokojovou rostlinu, která díky svému velkému květenství dokáže oživit každý interiér. Hortenzie v bytě vyžaduje stanoviště s dostatkem světla, ale nikdy ji nesmíte postavit na přímý sluneční úpal. Již z jejího rodového názvu je patrné, že hortenzie bude náročná na množství vody v substrátu. Pravidelná zálivka je tedy tím nejdůležitějším, co pro ni musíte zajistit. Jakmile substrát vyschne a vy rostlinu zalijete, bude stále rozkleslá. Důležité je také pravidelné hnojení, jinak listy ztratí svoji tmavě zelenou barvu. K hnojení použijte nejlépe zakoupené hnojivo přímo pro hortenzie, kde je optimální zastoupení potřebných živin.

Hortenzie poškozuje puklice: na tohoto škůdce použijte kartáč. Odkvetlá květenství odstraňte již na podzim

www.nkz.cz

I hortenzie v květináči lze vysadit ven

Až třeba hortenzie v květináči odkvete nebo se vám v bytě bude plést, můžete ji vysadit do volné půdy. Ale, většina z rostlin pěstovaných v květináči není vůbec mrazuvzdorná, tudíž nepřežijí zimu. Nejprve je tedy nutné ji nechat přezimovat, a to nejlépe ve světlé místnosti, kde budeme udržovat stálou teplotu kolem 10 °C. V příštím roce, v květnu, ji pak můžeme vysadit na volný záhon na zahradě, přidat rašelinu a pořádně zalévat. První zimu ji určitě chraňte před chladem, a to buď bílou netkanou textilií nebo jutovým pytlem.

Štětka není bodlák: znáte ji ze suchých květinových dekorací. Tinktura z kořenů pomáhá při borelióze

www.nkz.cz

Barva květů záleží na pH půdy

Květy hortenzií mění barvu dle toho, jaké je pH půdy. Stejná odrůda může mít tak různé odstíny barev, protože ne vždy se udrží stále stejná půdní reakce. Je-li půda neutrální, zásaditá nebo jen mírně kyselá, bývají květy v odstínech růžové a červené. Pokud ale přidáte dostatek rašeliny nebo k hortenziím přidáte roztok kamence s obsahem hliníku, stejné květy změní barvu na sytě modré.

Hortenzie pěstujeme na zahradě, na balkonech i v bytě...

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada