Řízkování hortenzií
Řízkovat hortenzie není obtížné, vlastně je vcelku snadné, ovšem ne vždy se podaří řízek dopěstovat do podoby vhodné k přesazení do záhonu. Vezmeme-li v úvahu všechnu tu práci a péči kolem řízků, které později hodíme tak akorát na kompost, dalo by se hovořit spíše o metodě vhodné pro trpělivé nebo pokročilé zahradníky.
Ulehčete si práci pomocí hřížení
Oproti tomu hřížení je naprosto nenáročné, a pokud se přeci jen nezadaří, nemusíme zoufat nad promrhaným časem. I když i špatná zkušenost, je zkušenost.
Některé rostliny se tímto způsobem dokonce množí samy. Hřížením se rozumí zakořenění spodních měkkých výhonů rostlin do země. Jestliže je některá větvička ohnutá k zemi a leží na povrchu půdy, snadno zakoření. Samozřejmě s tím můžeme rostlinám pomoci a zakořenění usměrnit, ovlivnit. Ne všechny rostliny ale tuto schopnost mají. Obzvlášť dobře takto zakoření například skalník nebo zlatice a další keře doporučované pro živé ploty.
I hortenzie je pro hřížení ideální. Hůře nám to půjde s hortenzií velkolistou, latnatá se hříží snadno, protože mívá spodní větvičky měkčí a dobře poddajné.
Hřížení je vlastně tak snadné, že stačí kolem rostlin projít, a vidíme-li větvičku u země, můžeme ji zkusit zahrábnout a později sledovat, zda zakořenila.
Hřížení rostlin: má-li větvička vůli vracet se zpět, připevníme ji háčkem, případně zatížíme cihlou či kamenem na povrchu. Zapíchnutý klacík nás upozorňuje na místo množení a upevňuje větvičku.
Jak hřížení provést:
- Vybereme spodní poddajnou větvičku, kterou půjde snadno zahrabat pod zem
- Můžeme, nemusíme, mírně naříznout větvičku v místě ohybu
- Do vyhloubené díry (postačí např. 10 cm) ohneme větvičku a zahrabeme tak, aby konec větvičky vyčníval z půdy
- Zahrnuté místo ohybu nejlépe zatížíme cihlou či kamenem, čímž si zároveň místo označíme, pokud bychom zapomněli
- Později, popsáno níže, novou sazenici odkopneme
Čím si lze pomoci:
- K vyčnívající větvičce lze zapíchnout klacík nebo kolík a připevnit, zabrání pohybu větvičky a označí dané místo, abychom si nově pěstovanou hortenzii například nevytrhli při odplevelování apod.
- Na dno jámy lze vložit například starý rozbitý keramický či nastřižený plastový květináč, jež nám usnadní práci při odkopnutí nově rostlé sazenice, jelikož se budou kořeny shromažďovat spíše v něm, a půjde lépe odejmout, díky čemuž porušíme co nejméně kořenů
- Zálivkou navíc nic nezkazíme
- Lze přihnojit či do jámy přidat kvalitní kompost
Kdy je správná doba a kdy novou sazenici odejmout
Hřížení můžeme provádět defacto během celého roku. Za nejvhodnější dobu by se však dalo označit právě září či říjen, kdy je půda vyhřátá, a většinou i díky končícím horkým dním a dešťům dostatečně vlhká, což jsou skvělé podmínky pro zakoření. Novou sazenici pak můžeme vykopnout rýčem na jaře, lépe koncem jara. Jednoduše přetneme větvičku v zemi rýčem a novou rostlinu přesadíme.
Větvičky zakopané na jaře lze většinou přesadit již koncem léta nebo na podzim.