Jak ostříhat levanduli, aby se pyšnila záplavou nádherných květů: Správný řez ovlivní jejich tvar, vzhled, ale i kvalitu a počet

Levandule úzkolistá (Lavandula angustifolia) díky své kráse, vůni a bohatému kvetení získala v každé zahradě, terase a balkonu své nezastupitelné místo.

Že je levandule trvalka? Omyl!

Ačkoliv ji laická veřejnost často považuje za trvalku, ve skutečnosti se jedná o polokeř pocházející z oblasti francouzského Středomoří. V Provence tisíce turistů každoročně obdivují levandulová pole, která jsou atraktivním lákadlem k pořízení jedinečných fotografií.

Levandule: jak si ji snadno namnožit semeny

www.nkz.cz

Levandule
Info ikona

 

Jak levanduli správně pěstovat? Zvládne to téměř každý

Levandule není rostlina náročná na půdní typ, ale vyžaduje dobře propustnou půdu, aby její kořeny nestály v mokru. Řadíme ji proto k suchomilným rostlinám a dopřáváme jí na zahradě slunná stanoviště a odlehčenou půdu, popř. půdní drenáž. V záhonech ji často kombinujeme s okrasnými travinami, skalničkami, svíčkovcem, šalvějemi apod.

Nezapomínejte na každoroční střih, jinak vám začne poléhat!

Levanduli stříháme dvakrát ročně, abychom předešli předčasnému stárnutí rostliny a dřevnatění stonků, které mají tendenci poléhat a v záhonu po letech působí spíše jako plevel.

Levandule
Info ikona

Levanduli stříháme na jaře (ideálním měsícem je duben, kdy už nehrozí hluboké mrazy) a poté ještě na konci léta (srpen/začátek září). Na jaře rostlinu sestřihneme na 10-15 cm loňských větví, dáváme ale pozor, abychom nestříhali hluboko do dřeva. V létě pak odstraňujeme především stonky s květy.

Názorný návod na střih levandulí naleznete ve videu níže.

 

Fialové květy levandule využijete jako dekoraci, ale i lék

Levandule tvoří vyšší stonky, které v průběhu let dřevnatí, s podlouhlými klásky jemně až středně fialových květů. Levandule vám bude na zahradě krásně kvést celé léto, záhony zdobí ale i svými listy, které jsou úzké, šedozelené a vytrvávají na rostlině celý rok.

Květy levandule mají v domácnosti opravdu široké využití! V domácím prostředí jednoduše vyrobíte vonné olejíčky, voničky, suché dekorace nebo bylinkové polštářky s levandulovou náplní, která vás nejenom zklidní, ale pomůže od napětí a migrény.

Levandulový olej
Info ikona

 

Nať levandule můžete zase například použít k výrobě domácího přírodního repelentu proti klíšťatům a dalšímu savému hmyzu, pro sebe i své domácí mazlíčky.

Rozmarýnovo-levandulový repelent proti klíšťatům je náš favorit Potřebujeme:

hrst sušené levandulové nati

hrst rozmarýny

1 lžíci bílého vinného octa

skleněnou nebo pastovou láhev s rozprašovačem

Jak na to?

V konvici svaříme litr vody, odstavíme a přisypeme hrst levandulové nati a hrst rozmarýny. Necháme luhovat až do vychladnutí nálevu. Scedíme a přidáme asi lžíci vinného octa. Repelent skladujeme v ledničce.

 

Zdroj: www.ceskatelevize.cz

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada