Jak pěstovat a k čemu se hodí kozí brada: běžnou luční bylinu využijete i v kuchyni, musíte ji ale včas sklidit

Vitamíny z louky

Kozí brada luční (Tragopogon pratensis) je zhruba 1 metr vysoká luční bylina, která má dvouletý životní cyklus. V prvním roce ze semínka vyroste listová růžice a v druhém roce vykvete a odumře. Jakmile dozrají semínka v plodu zvaném nažka, celá rostlina odumírá. Naštěstí se ale dobře množí semeny, takže o další rostliny není nouze. Kozí brada luční je plná vitamínů a živin a využívala se v lidovém léčitelství jako bylina pro léčbu různých neduhů.

Jak kozí brada vypadá

Tato rostlina vypadá jako malá kopretina, ale její květenství zvané úbor je řidší, a hlavně kvete žlutě. Její zlaté úbory se objevují od června do srpna a najdete ji na slunných a středně vlhkých stanovištích. Zajímavostí je, že květy se otevírají pouze za slunného dne časně zrána, a ještě před polednem se zavírají. Pokud prší, květy se neotevřou vůbec. Plodem je protáhlá, tmavá nažka s chmýrem, a právě díky chmýru se mohou semínka rozšiřovat do okolí. Odkvetlé květy vypadají jako ochmýřené koule, stejně jako je tomu třeba u pampelišky.

Kozí brada je příbuzná se salsify se stejným účinkem

Kozí brada luční je blízce příbuzná s kozí bradou pórolistou, která má nafialovělé květy a je známa také pod názvem salsify. Stejně jako tato bylina má i kozí brada luční jedlé kořeny, které jsou silné, jemně nasládlé a o něco menší než u salsify. Dužnatý kořen se využívá v lidovém léčitelství, je dužnatý, na povrchu hnědý, uvnitř bílý a roní bílé mléko. Sklízí se po odkvětu rostliny, suší se nebo maceruje.

Jak správně zužitkovat kořen

Kořeny kozí brady se většinou ze země dobývají na podzim a důkladně se očistí. Kromě sušení a macerace je možné je také osolené osmažit na oleji, postačí asi 10 minut. Nejlépe chutnají mladé kořeny, které jsou silné jako prst. Starší a silnější kořeny jsou sice také poživatelné, ale mají více dřevnatý vnitřek. Lze je připravit podobně jako černý kořen.

Konzumujte i listy kozí brady

Mladé listy kozí brady jsou rovněž chutné, a to především ve chvíli, kdy neobsahují bílý latex. Využívají se pro výrobu salátů. Později, jakmile začnou listy ronit bílé mléko již chutné nejsou, jsou totiž hořké a v tuto dobu nechutnají ani zvěři.

Jak pěstovat kozí bradu na zahradě

Pokud se vám nechce běhat po louce a sbírat kozí bradu, můžete tuto bylinu pěstovat i na své zahradě. Na jaře stačí vyset semínka a jakmile vzejdou, rozesaďte jednotlivé rostliny na vzdálenost 10 cm.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada