Pokojová begonie rozkvétá po celý rok: Tato rostlina má krásnější i bohatší květy než růže

Co je begonie a jak ji pěstovat?

Begonie (Begonia elatior) patří mezi nejoblíbenější pokojové rostliny především díky své nenáročnosti a dlouhému období kvetení. Zatímco většina pokojovek kvete jen krátce, begonie při správné péči dokážou tvořit květy po většinu roku. Srovnání begonií s růžemi se skutečně nabízí, nejen při pohledu na podobný tvar květů, ale rostliny si spolu nezadají ani v šíři barevné palety svých květů.

S předpěstováním begonií začněte už v únoru. Jen tak pokvetou celou sezonu

www.nkz.cz

Jak pěstovat pokojovou begonii

1. Pro úspěšné pěstování begonie je klíčové především správné stanoviště. Nejvíce se jí daří na východním nebo západním okně, kde má dostatek rozptýleného světla. Přímé polední slunce může spálit její listy, proto je vždy důležité rostlinu umístit tak, aby na ni nedopadaly přímé sluneční paprsky.

2. Begonie potřebuje místo s vyšší vzdušnou vlhkostí, ideálně mezi 60 a 70 %. V běžné domácnosti je třeba rostlinu pravidelně rosit nebo do její blízkosti umístit zvlhčovač vzduchu či obyčejnou misku s vodou. Můžete také využít misku s vlhkými oblázky, na kterou květináč s begonií postavíte.

Množení pokojové begonie: nařízněte list a získejte z něj několik rostlin

www.nkz.cz

3. Zálivka je vhodná pravidelná, ale umírněná. Substrát by měl být stále mírně vlhký, nikdy ne přemokřený, nebo naopak vyschlý.

4. Teplota je dalším důležitým faktorem pro úspěšné pěstování begonií. Begonii se nejlépe daří při pokojové teplotě v rozmezí 18 až 22 °C. V zimě by teplota neměla klesnout pod 15 °C. Průvan rostlině nesvědčí, proto ji neumisťujte blízko často otevřených oken nebo dveří.

5. Pro bohaté kvetení je důležité pravidelné přihnojování. Od jara do podzimu hnojte každé dva týdny hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny. V zimě stačí hnojit jen jednou měsíčně. Odkvetlé květy je třeba pravidelně odstraňovat, což podpoří tvorbu nových poupat.

Jak vypadá plíseň v květináči: Kdy jde o bílou plíseň na hlíně a co s ní dělat

www.nkz.cz

6. Přesazování begonie provádějte každý rok na jaře do většího květináče. Použijte speciální substrát pro pokojové rostliny, který je lehký a dobře propustný. Do substrátu můžete přidat perlit pro lepší vzdušnost.

7. Begonii vyšší jednoduše rozmnožíte. V zahradnických firmách se sice množí výsevem semen, ale v domácích podmínkách ji můžete mnohem snadněji množit řízkováním.

5 druhů pokojových rostlin, které milují chladno: Patří sem i tradiční vánoční rostliny

www.nkz.cz

Nejčastější problémy při pěstování begonie:

  • žloutnutí listů (obvykle způsobené přelitím),
  • opadávání poupat (často důsledek příliš suchého vzduchu),
  • begonie může být také napadena mšicemi nebo sviluškami, proto je dobré pravidelně kontrolovat spodní stranu listů.

Se správnou péčí vás begonie vyšší, jednoduše zvaná i pokojová begonie, odmění celoročním kvetením a stane se nepřehlédnutelnou ozdobou vašeho domova. Její pestré květy přinesou do interiéru barvy i v pochmurných zimních měsících roku.

Nádherné květy begonií si určitě zamilujete
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada