Co je to sedoulek, jaký kultivar je nejhezčí a jak ho pěstovat?
Sedoulek patří do čeledi konvalinkovité, a to především díky zvonkovitým květům, které právě konvalinky připomínají. Květy jsou ale, na rozdíl od konvalinek, světle růžové až světle fialové a objevují se těsně nad rostlinou během července až září. Jedním z nejčastěji vysazovaných kultivarů sedoulku, který vyniká svým zbarvením listů, je pak sedoulek plochostvolý (Ophiopogon planiscapus ´Nigrescens´).
Sedoulek je všestranná travina
Původní druh sedoulku se planě vyskytuje v lesích a horských trávnících Východní Asie. Dorůstá do výšky kolem 20 cm a s oblibou se vysazuje poblíž terasy, do smíšených záhonů nebo jako obruba trvalkových záhonů. Využívá se především jeho barevného kontrastu s dalšími rostlinami, velmi krásného efektu docílíme například výsadbou sedoulku s rákosovkou, čemeřicí nebo dlužichami. Naši pozornost upoutá především barvou listů, které jsou tmavě fialové až černé, a to po celý rok, i v zimě. Plody jsou černé lesklé bobule a na rostlině zůstávají dlouho, i po celou zimu, a jsou velmi dekorativní.
Jaké má sedoulek nároky?
Ačkoliv se tato okrasná a velmi dekorativní travina jeví jako křehounká a citlivá rostlina, opak je pravdou. Sedoulek je u nás částečně mrazuvzdorný, a to až do -24 °C, pro dobré přezimování je ale důležité, aby měl pod sebou drenáž, která bude odvádět přebytečnou vodu a nebudou tak zahnívat kořeny. Jsou-li holomrazy, je dobré ochránit kořeny vrstvou mulče. Sedoulek má rád spíše polostín i částečný stín, mírně kyselou půdu a občas nějaké živiny. Právě díky pravidelnému přísunu živin bude bohatě kvést a rozrůstat se do šířky.
Kam sedoulek vysadit?
Díky svým černě zbarveným listům a elegantním květům se sedoulek vysazuje co nejblíže k nám, tzn. poblíž terasy nebo sezení, podél cest nebo třeba do předzahrádky. Hodí se také do skalky, jako podrost pod dřeviny, do japonských zahrad, zkrášlí obruby záhonů, lemy chodníků a cestiček... Dobře se mu daří i v truhlíku, kde ale nezapomínejte na dobrou drenáž. Velmi pěkný je třeba v kombinaci s balkonovými rostlinami v závěsné nádobě, protože jeho listy jsou částečně převislé.
I další druhy sedoulku jsou krásné
Kromě černé varianty listů samozřejmě existují kultivary se zelenými listy, panašované či s různými odstíny zelené, které mají podobné nároky, ale porostou i na slunci. Zajímavého efektu docílíme, pokud zkombinujeme několik druhů sedoulků. Například výše zmíněný sedoulek plochostvolý a druh sedoulku Ophiopogon chingii 'Aureovariegata' se zeleno-bílými listy a bílými, konvalinkovitými květy.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.