Jak pěstovat anturií neboli toulitku?
Anturie (Anthurium) neboli toulitka je oblíbená pokojová rostlina s podlouhle kopinatými listy a nápadným květenstvím, které je tvořeno barevným, nejčastěji červeným, ale i růžovým, bílým či zeleným listenem neboli toulcem a dlouhou žlutou palicí. Anturie pochází z deštných pralesů Střední a Jižní Ameriky, kde roste jako epifytická rostlina na stromech nebo přímo v lesním podrostu. Vzhledem k tomu většina původních druhů vyžaduje vzdušnou vlhkost a teplo, které jim mohou ve středoevropských podmínkách dopřát jen speciální skleníky, ale existují i dva druhy, toulitka Andréova a toulitka Scherzerova, které jsou méně náročné. Přesto se v našich bytech běžně pěstují spíše vyšlechtěné hybridy, které jsou náročné ještě méně.
- Toulitka Andréova (Anthurium andreanum): pro ni je charakteristický srdčitý, zašpičatělý a nápadně lesklý toulec a silnější palice.
- Toulitka Scherzerova(Anthurium scherzerianum): poznáte ji podle oválného až okrouhlého tvaru toulce a tenké, většinou pokroucené palice.
Jak pečovat o anturii neboli toulitku?
- Umístění a světlo: Anturie miluje světlá místa bez přímého slunečního svitu. Ideální je rozptýlené světlo nebo polostín. Umístěte ji proto poblíž severního nebo východního okna, kde bude chráněna před ostrými slunečními paprsky.
- Teplota a vlhkost: Jako tropická rostlina preferuje teploty mezi 16–18 °C v zimě a 20–25 °C v létě. Pozor na průvan a náhlé změny teploty, které nesnáší. Velmi důležitá je pro ni také vysoká vzdušná vlhkost. Doporučuje se časté rosení listů, ale kapky vody by nikdy neměly dopadat na květenství. V době květu proto můžete raději volit umístění květináče s rostlinou na vlhký štěrk v misce.
- Zálivka a hnojení: Zemina musí být trvale vlhká, ale ne mokrá. Zalévejte, až když vrchní vrstva substrátu mírně proschne. V zimním období zálivku omezte. Používejte měkkou, odstátou vodu pokojové teploty. Anturii hnojte každé 2 až 3 týdny roztokem organického hnojiva s nižším obsahem dusíku a draslíku a s o něco vyšším množstvím fosforu. Anturii můžete také s úspěchem hnojit například kávovou sedlinou.
- Substrát a přesazování: Pro pěstování anturie používejte speciální substrát pro orchideje nebo univerzální substrát pro pokojové rostliny s příměsí rašeliny a písku. Anturii vyhovuje pH substrátu od 5,5 do 6,5. Rostlinu přesazujte každé 2 až 3 roky na jaře do jen o něco málo většího květináče.
Nejčastější problémy anturií a jejich důvody
- Hnědnutí špiček a okrajů listů: příliš suché prostředí
- Hnědé skvrny uprostřed listů: popálení od slunce
- Žluté listy: přelévání, průvan či nedostatek světla
- Nekvetení:nedostatek světla nebo živin
- Zahnívání a plesnivění listů: přebytek vody
Zdroj: ceskestavby.cz; botanicka.cz