Pantoflíček neboli dmuloret: Krátkověká, ale o to krásnější hrnková rostlina. Jak se o ni nejlépe starat

Jak poznat pantoflíček, jednu z nejkrásnějších kvetoucích pokojovek?

Pantoflíček zkřížený (Calceolaria herbeohybrida) můžete znát i pod názvem dmuloret, ale dočkal se i několika lidových pojmenování. Například střevíček nebo Rudolfův pysk, to podle typického rodového znaku šlechtického rodu Habsburků, který skutečně na první pohled připomíná tvar květu pantoflíčku. Okvětní lístky jsou jakoby nafouklé, připomínají bublinu nebo polštářek a nejčastěji mívají žlutou, oranžovou, červenou nebo i vínovou barvu, většinou i s výrazně barevnými skvrnkami. Listy pantoflíčku bývají větší, vejčitého až podlouhlého tvaru.

Velký kvíz pokojových rostlin: Jste zkušení pěstitelé pokojovek nebo raději sáhnete po "fejkách"? Zjistěte, jaký jste expert

www.nkz.cz

Pantoflíček, pěstovaný v našich bytech, je mezidruhový kříženec, vzniklý křížením několika původních druhů. Jeho prapředci pocházejí z horských lesů jižní Ameriky, z peruánských a chilských oblastí Andského pohoří. Jedná se o rod rostlin z čeledi pantoflíčkovitých, ve kterém najdete keře, ale i jednoleté či vytrvalé byliny.

Pokojovky jsou tajnou fintou interiérových designérů, většina lidí ale netuší, jak s nimi pracovat

www.nkz.cz

Jak pěstovat pantoflíček zkřížený?

Rozkvetlé pantoflíčky najdete v nabídce květinářství a hobbymarketů nejčastěji v období od ledna do května, a protože se jedná o krátkověkou rostlinu, po odkvětu rostliny končí na kompostu. Dalších květů byste se ani při nejlepší péči stejně nedočkali. Na druhou stranu se můžete alespoň postarat o to, aby pantoflíček kvetl co nejdéle.

  • Pantoflíček doma umístěte na parapet okna, na který nikdy nedopadají sluneční paprsky, ale který poskytne rostlině dostatek světla.
  • Pantoflíček si libuje na chladnějším stanovišti, nejlépe s teplotou okolo 13-15 °C.
  • Substrát v květináči by neměl nikdy vyschnout, ale pozor i na přelití rostliny. Nikdy nenechávejte stát vodu v misce pod květináčem.
  • Pantoflíček má rád vlhký vzduch, ale nesnáší vlhko na listech. Proto se vyvarujte rosení pantoflíčku, ale raději vedle rostliny postavte misku s vodou.
  • Pozor na vysoké teploty a suchý vzduch, v takovém prostředí často dochází k opadávání poupat, a také rostlinu rády napadají mšice.
  • Pantoflíček můžete také podpořit v kvetení hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny.

Tyto pokojovky se hodí do kuchyně, protože dokážou vyčistit vzduch. Některé druhy tam ale vážně nepatří

www.nkz.cz

Jak vypěstovat pantoflíček zkřížený ze semen?

Nakvetlé pantoflíčky seženete v jarním období docela snadno, protože se jedná o velmi oblíbené a tím pádem i často nabízené rostliny, ale můžete se o jejich vypěstování pokusit i sami. Semena seženete až překvapivě snadno na internetu, ale i v hobbymarketech.

  • Semena se vysévají už koncem zimy, při teplotě asi 16-18 °C, a to jen na povrch výsevního substrátu a nezasypávají se.
  • Semena klíčí poměrně dlouho, 4-6 týdnů.
  • Mladé rostlinky pantoflíčku je nutné je 2-3x pikýrovat, tedy přesazovat.
Pantoflíček neboli dmuloret patří mezi nejkrásnější pokojovky
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada