Omezení vstupu na trávník by mělo platit i pro vaše domácí mazlíčky
Jak se starat o trávník v zimě
Trávník je tou nejnáročnější zelení, co se týče péče, kterou na své zahradě máte. V sezóně se o něj jistě pečlivě staráte a vůbec vám tato péče nepřijde zvláštní, ale jak se o trávník staráte v zimě? Vůbec? No, tak to musíte rychle napravit, jinak se na jaře budete hodně divit, co jste svojí nevědomostí způsobili.
Trávník totiž roste zhruba do teploty 8-10 °C a jakmile teploty poklesnou, i trávník se uloží k zimnímu spánku, byť trochu odlišnému ve srovnání s rostlinami. Je-li zima mírná a panují nadprůměrné teploty, i v zimě může trávník dále růst, sekačky však ve většině případů odzimovávat nemusíte.
Nešvar č.1: v zimě omezte chůzi po trávníku, platí to i pro mazlíky
Prvním pravidlem je, že v zimě se snažte omezit pohyb po trávníku, což platí i pro vaše domácí mazlíčky. Každá vaše šlépěj v trávníku ho v zimě poškodí, a to jak při holomrazech, tak při sněhové pokrývce. Regenerace trávníku v zimě je totiž velmi pomalá a v případě vstupu do zmrzlého trávníku ho mechanickým tlakem poškodíte. Zmrzlý trávník zcela ztrácí svoji přirozenou pružnost i ohebnost a je extrémně křehký. Jestliže trávník rozmrzne, obyčejnou chůzí ho sice nepoškodíte, ale hrozí zde zase riziko vzniku „blátíčka“, což opět vede k poškození trav. Pokud už opravdu musíte přes trávník, buď k přesunu používejte pevné cestičky či šlapáky v trávníku, nebo choďte pokaždé jinou trasou, tím poškození alespoň trochu minimalizujete. Často se stává, že v místech, kde jste v zimě chodili nejčastěji, bude na jaře nutné trávník obnovit, a to buď novým výsevem, pokládkou koberce nebo využitím travní náplasti.
Mráz může být pro trávník i užitečný
Mráz na trávníku, může být, stejně jako u dalších rostlin v zahradě, i prospěšný. Díky němu totiž dojde k omezení množení chorob trávníku, protože mráz dokáže spory hub zlikvidovat. To ostatně platí i u chorob a škůdců u ostatních rostlin, především vajíček slimáků.
Nešvar č.2: Neházejte sníh na velké hromady
Velkým nešvarem je také to, když sníh házíte na trávníku na velké hromady. Pokud mrzne, až tak velký problém to není, ale jakmile je obleva a sníh začne odtávat, budou tato místa tát mnohem déle, než zbytek plochy. Trávník se pak rozmáčí a začne žloutnout. Sníh tedy házejte ke stromům, na záhony či na okraj cestiček, právě u stromů a na záhonech udělá sněhová nadílka dobrou službu.
Nešvar č.3: Sníh z trávníku odstraňte včas
Pokud se na trávníku dlouho drží sníh, s čímž jste se jistě již několikrát setkali, bývá toto místo nejvíce napadeno plísní sněžnou. Je-li to tedy trochu možné, pomozte trávníku s odstraněním sněhu, a to především na jaře, aby k němu mohly sluneční paprsky co nejdříve a započaly tak ozdravnou kúru po zimě. Jakmile se totiž půda prohřeje a vzrostou teploty, začíná trávník po zimě opět růst, což většinou vychází na začátek dubna.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.