Sušení rostlin je známo celou řadu let, však už naše babičky sušily nejen různé bylinky, ale také květy rostlin nebo listy stromů. Vždy nešlo jen o to, aby si zásobily svoji bylinkovou lékárničku, ale také chtěly zkrášlit svoje domovy. Jenže, v té době ještě neznaly tak šetrné metody sušení, jako známe dnes, kdy dokážeme uchovat nejen barvu květů, ale i jejich vůni. Často se tak suší například svatební kytice, kterou si chceme uchovat na památku, kytice, kterou jsme dostaly k důležitému životnímu jubileu či jen oblíbená květina, se kterou se zkrátka nemůžeme na podzim rozloučit. Mezi ty nejčastější, které milujeme a chceme se na dívat i v zimě, patří určitě hortenzie se svými obřími květy.
Kdy stříhat květy hortenzie na sušení
Chceme-li si uchovat květy hortenzie, musíme je před řezem nechat pořádně vyzrát. První známou zralosti květu je plné rozvinutí barvy po celé ploše každého kvítku v květenství a vyvinutí prašníků. Prašník je takové prasklé pouzdro ve středu každého květu. V této fázi ale stále není ta vhodná doba k řezu. Počkáme, až se květy zpevní a začnou odkvétat čili změní barvu. Ty bílé a růžové při odkvětu zezelenají, modré zešednou a také zezelenají. Jakmile tedy květenství částečně nebo úplně změní barvu a je dostatečně pevné, můžeme je odstřihnout. K sušení vždy používejte květy zdravé, bez nějakých nečistot či choroby, časté jsou hniloby. Stonek zbavíme všech listů a pak už si jen vybereme, jakým způsobem si květ uchováme.
Jak sušit květy hortenzií?
1.Sušení vzduchem
Jestliže chcete co nejvíce zachovat barvu a tvar květu, sušíme květy zavěšené za stonek květem dolů v tmavé a suché místnosti, kde proudí vzduch. Při manipulaci s květy po usušení dejte pozor, protože květy jsou velmi křehké. Takto usušené květy se hodí do různých květinových aranžmá nebo jen tak do vázy. Chcete-li jej použít do aranžmá, jako ochranu proti poničení, můžete květ lehce orosit, klidně den předem, díky tomu nebude tak křehký.
2. Konzervace glycerinem
Při použití glycerinu zůstanou květy vláčné a vypadají jako živé. Roztok glycerinu totiž nahradí vodu v květech a ty pak zůstávají stále plné a krásné. Před použitím glycerinu musíme stonky všech květů ihned po sklizni seříznout dlouhým, šikmým řezem a ponořit do připraveného roztoku vody s 50 % glycerinem. Přesnou koncentraci si zjistíte na etiketě glycerinu. V tomto roztoku se květy nechávají 2-5 dnů a tato doba záleží na tom, jak je květ velký, takže nejdříve za dva dny květ můžeme zkontrolovat. Není ale kam spěchat a klidně květ nechejte v roztoku 5 dnů, pak usušte a nechte sušit zavěšené opět květem dolů. Malou nevýhodou u glycerinu je, že květ ztratí svoji původní barvu, na druhou stranu není po usušení tak křehký a dobře se s ním manipuluje. Glycerin také trochu specificky zapáchá, takže rozhodně si květ nezachová svoji původní vůni.
3. Silikagel udrží barvu i vůni květu
Ten nejlepší způsob uchování květů, a to nejen u hortenzie, ale také u růže, narcisu, lilie a dalších vonných rostlin, je použití silikagelu. Díky němu si totiž sušený květy uchová nejen svoji původní barvu, ale i vůni. A to vážně u některých květů chceme. Postup pro konzervaci květů silikagelem je snadný. Zakupte si silikagel, běžně v obchodech, sežeňte si nějakou větší plechovou krabici nebo jinou nádobu, kam se vám vejdou květy, jež chcete sušit. Silikagel jsou vlastně malé granule, které poutají vodu a jakmile vodu z okolního prostředí „vysají“, změní barvu. Do krabice tedy vysypte silikagel v dostatečné vrstvě, do něj zahrabte květ hortenzie, kterému ustřihnete stonek co nejblíže ke květu (stonek se pak nahrazuje drátkem), pořádně promíchejte, aby se silikagel dostal do všech záhybů květu, krabici zavřete a ponechte zhruba 5 dnů sušit. V případě, že je květ příliš plný vody, je dobré silikagel, kdy je již hodně nasáklý, po dvou dnech vyměnit za nový a suchý. Použitý silikagel určitě nevyhazujte, stačí ho jen vysušit v troubě a je připraven na další použití.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.