Jak správně vysazovat a pěstovat mečíky

Mečíky se někdy řadí mezi letní cibuloviny, jde ale o hlíznaté rostliny. Pravé cibuloviny ukládají živiny do vrstev – plátků. Hlíza je také zásobní orgán, ale nevytváří plátky. Hlízy mečíků u nás ve volné půdě nepřezimují a je nutné je na podzim z půdy vyjímat, uskladnit v bezmrazém prostoru a na jaře znovu vysadit. A čas výsadby nastává právě teď. 

Péče o květy a hlízy mečíků

Co mečíky potřebují a jak se vysazují  

Mečíky potřebují světlo, hlubší propustnou půdu a přihnojování NPK hnojivem. Stín a zamokřená půda jim nevyhovují a vyloženě nesnášejí hnojení čerstvými organickými hnojivy. 

 

Ideálním termínem výsadby je polovina dubna až konec května, ale hlízy je možné vysazovat až do poloviny června. Hloubka výsadby by měla být 10–15 cm, při příliš mělkém zasazení hlíz se rostliny vyvracejí. Mečíky lze vysazovat do skupin po 3–5 hlízách nebo do řádků na vzdálenost 15 cm. Vzdálenost mezi řádky by měla být taková, abyste mohli půdu mezi rostlinami během sezony pohodlně odplevelit, příp. okopat. Při vlastním sázení musí špička hlízy směřovat nahoru a výsadbu je nutné následně zalít. Vláhu potřebují mečíky i během sucha. Na záhonu se budou dobře vyjímat s jiřinami, liliochvostci, okrasnými travinami nebo jinými trvalkami. 

Jak dostat třásněnky na mečících pod kontrolu

Nejzávažnějším škůdcem mečíků jsou třásněnky, které způsobují škody sáním a mohou přenášet některé virózy. Přezimují na uskladněných hlízách a jejich přemnožení může způsobit, že se květy mečíků vůbec nevytvoří nebo nerozkvetou, budou posáté stejně jako listy... Prvním příznakem jsou drobné žluté nebo světle zelené skvrny na listech a černé kapky trusu. V době před vytvořením květního stvolu je proti třásněnkám účinný vhodný postřik doplněný o smáčedlo, který je třeba zhruba po týdnu zopakovat, a to až do rozkvětu. 

Prevencí a jednodušší likvidací třásněnek je moření hlíz. Jelikož třásněnky přezimují v šupinách, jimiž jsou hlízy obaleny, je nutné hlízy po vyjmutí z půdy nechat oschnout a zbavit šupin. K přezimování hlíz je potřeba teplota od 2 do 6 °C. Mořicí roztok připravte před výsadbou, přidat do něj můžete i fungicid proti houbovým chorobám. Délka moření závisí na daném přípravku. Praktické je před mořením vložit hlízy do plastové síťky (třeba od cibule) budou se pak z roztoku snáze vyndávat. Při moření, manipulaci s namořenými hlízami i jejich výsadbě pracujte v rukavicích. 

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada