Začněte s velkými rostlinami
I když bychom chtěli, aby náš psí miláček pes netrhal naše nově zasazené rostliny, je pravděpodobné, že to udělá. Proto, když budete chtít do své zahrady umístit novou rostlinu, vyplatí se vám investovat peníze do většího exempláře. U toho je totiž mnohem menší pravděpodobnost, že bude vašeho psa zajímat. V případě, že nechcete kupovat větší rostliny, umístěte kolem nově vysazených rostlinek klec, dokud dobře neprokoření a nezvětší svůj objem. K tomu dobře poslouží například králičí pletivo.
Máte doma typického "ochutnávače"? Pokud nepomůže výsadba již vzrostlých rostlin, sáhněte po mechanické zábraně.
Vytvořte pevné cesty
Domácí mazlíčci, stejně jako lidé, v zahradě rádi následují vytyčené cesty. Vytvořte tedy ve své zahradě cesty, po kterých se může váš mazlíček pohybovat. K jejich realizaci používejte raději pevné dlaždice než mulč nebo štěrk. Pro psa jsou volné materiály ideální pro hrabání. Pokud váš pes stále prochází vašimi květinovými záhony, i když jste mu zajistili cestičky, skloňte se na její úroveň a uvidíte, co Váš pes vidí. Možná existuje „psí“ cesta skrze váš záhon v podobě mezer ve výsadbě. Přidejte další výsadbu nebo umístěte bariéru do těchto nezamýšlených živelných cest.
Vytvořte stín, který může pes použít
V horkém počasí bude pes vyhledávat chladná místa k odpočinku. Pokud mu poskytnete snadno přístupný zastíněný prostor, bude váš pes ležet spíše tam než někde jinde na vaší zahradě, kde může způsobit škodu.
Ujistěte se, že mezery v záhonové výsadbě neevokují vašemu mazlíčkovi cestu.
Zjistěte, které rostliny ve vaší zahradě jsou jedovaté
Většina psů nemá tendence rostliny žvýkat, ale pokud zrovna váš miláček je typickým ochutnávačem, zajistěte mu na své zahradě bezpečné prostředí. Všechny potenciálně jedovaté rostliny není potřeba ze zahrady odstraňovat, ovšem je dobré o nich vědět. Například by se psi nikdy neměli dostat k uskladněným cibulím okrasných rostlin, které by mohli považovat za dobrou hračku a při tom je i sníst. Ostatně ani česnek a cibule kuchyňská pro ně není bezpečnou potravou, způsobuje rozpad červených krvinek. Zvířata by se neměla ani hrabat v záhoně, kde jsou vysazené. Mezi další nebezpečné druhy rostlin patří například: blín, bolehlav, durman, lýkovec, náprstník, oměj, pryskyřník, oleandr, štědřenec zlatý déšť, skočec, čemeřice, durman, kosatec, zimostráz, brambořík, plamének, rododendron.
Jedovaté plody mohou představovat nebezpečí pro psy, kteří rádi jedí ovoce. Neměli by pojídat plody brslenu, tisu, břečťanu, jalovce, kustovnice a je pro ně toxické i hroznové víno.
Psi často hrabou kvůli nahromaděné energii. Zajistěte jim dostatečný pohyb a budete bez nechtěných děr.
Omezte používání pesticidů a herbicidů
Používání pesticidů a herbicidů vašeho psa samozřejmě nezabije, ale může způsobit, že zvíře onemocní. Pamatujte, že váš pes je mnohem blíže zemi a tím pádem těmto chemikáliím než vy a má méně tělesné hmoty, díky čemuž jsou pro něj chemikálie koncentrovanější. Zvažte použití přirozenějších způsobů k boji proti škůdcům a plevelům. Pokud musíte použít chemikálie, omezte kontakt vašeho psa s postiženou oblastí alespoň na několik dní po jejich aplikaci.
Nechte část své zahrady pokrytou pouze trávníkem
Vzhledem k velikosti stavebních parcel se zahrady bez trávníku stávají čím dál tím víc populárnější, vy ale mějte na paměti, že váš pes je určen k běhání. Ujistěte se tedy, že mu poskytujete prostor, kam můžete vběhnout. To pomůže zabránit tomu, aby se váš pes snažil probíhat vašimi záhony. Myslete také na to, že znuzený pes, který není schopen vydat energii, bude náchylnější ke hrabání.
Vytvořit funkční zahradu přátelskou k psům není tak těžké a rozhodně to stojí za námahu. Dodržováním výše zmíněných tipů si pak vy i váš milovaný mazlíček společně můžete užívat vše, co zahrada nabízí.
U menších plemen budou stačit k ochraně rostlin vyvýšené záhony.
Zdroj: gardeningknowhow.com, floranazahrade.cz