Kvíz
V kvízu máte vždy dva obrázky vedle sebe. Vaším úkolem je rozhodnout, která z rostlin je jedlá a kterou byste opravdu konzumovat neměli, jelikož je jedovatá. I jedna chyba vás může zabít, proto je nutné, abyste si při sběru rostlin byli vždy naprosto jistí, že sbíráte jedlé rosliny.
1. Do tvarohu byste přidali rostlinu...
A) vlevo
B) vpravo
2. Sirup byste připravili z rostliny...
A) vlevo
B) vpravo
3. Sirup byste připravili z rostliny...
A) vlevo
B) vpravo
4. Dětem byste do misky nasbírali plody...
A) z obrázku vlevo
B) z obrázku vpravo
5. Do marinády byste dali rostlinu...
A) vlevo
B) vpravo
6. Marmeládu byste připravili z rostliny na obrázku...
A) vlevo
B) vpravo
7. Do zmrzliny byste přidali plody rostliny...
A) vlevo
B) vpravo
Pozor na záměny, jedna chyba vás může stát život
Jak jste dopadli v kvízu, chybovali jste, nebo jste skutečným znalcem rostlin? Pakliže jste se spletli, můžete se v následujících řádcích dočíst, jak moc by vás daný omyl bolel. Na první fotografii jste volili mezi áronem plamatým a česnekem medvědím. Zatímco česnek medvědí je rostlina jedlá a hojně využívaná v kuchyni, áron plamatý je jedovatý. Pomůckou při určování vám může být čich, česneková vůně je nezaměnitelná. Dále jste měli rozeznávat mezi dvěma druhy bezu – chebdí a černým. Zatímco z bezu černého se dělají limonády a sladí se s ním džus či sekt, bez chebdí opravdu konzumovat nemůžete, je totiž jedovatý. Vždy si proto pozorně všímejte květenství bezu. Bez chebdí také častěji roste v horských oblastech, ale nespoléhejte se na faktor lokace.
Volili jste i mezi hlohyní a rakytníkem řešetlákovým. Obě dvě rostliny mají podobně vypadající plody, a tak může dojít k záměně. Hlohyně ve svých semenech ukrývá mírně jedovaté kyanogenní glykosidy. Kdybyste ji snědli namísto rakytníku, může vám to způsobit nepříjemné žaludeční potíže. Na dalším obrázku byly vedle sebe bobkovišeň lékařská a višeň obecná. Jak moc závažné je tyto dvě rostliny zaměnit? Platí to samé, co u rakytníku, tato chyba by pravděpodobně nebyla fatální, ale museli byste počítat s případnou žaludeční nevolností. V některých případech se však vyskytly i vážnější potíže – problémy s dýcháním i bezvědomí.
Dále je pak třeba dát si pozor na sběr borůvek, může dojít k záměně s vraním okem čtyřlistým i vlochyní bahenní. Plody vlochyně mohou vyvolat zvracení, stejné je tomu u vraního oka, které kdybyste konzumovali ve větším množství, může nastat i paralýza.
Zdroj: HECKER, Katrin a Frank HECKER. Jedlé a jedovaté rostliny a plody: poznejte rozdíl. Přeložil Petr LABUDA. Praha: Grada, 2021. ISBN 978-80-271-3038-2.