Jak zatočit s plevelem jednou provždy: vyvarujte se těchto chyb a nenechte ho rozrůst

Ocet jako zabiják škůdců a plevelů: ne všechno, co se doporučuje, je pro zahradu dobré

www.nkz.cz

Slabá vrstva mulče

Ze všech stran zní „mulč pomáhá proti plevelům“. Naprosto zásadní je však vrstva mulče, a není dobré ji podceňovat. Ať už použijeme kůru, štěpku či jiný mulč, vrstva by měla být vysoká minimálně kolem 10 cm. Časem mulč slehne, rozkládá se, mizí, proto je třeba ho jednou za několik let obnovit. Pokud tedy do té doby záhony nezarostou rostlinami či podrostem.

Jestliže rozhrneme na záhony slabou vrstvu, protože se snažíme šetřit a nechceme mulčem plýtvat, je naše práce naprosto marná. Stane se pouze to, že po několik týdnů bude záhon vypadat hezky a sjednoceně. A samozřejmě to jsou vyhozené peníze, ochrana mulčem funguje pouze v dostatečně silné vrstvě.

Semena plevele zaletí i na mulč, ale plevel z něho jde jednoduše a rychle vytáhnout i s kořeny.

Jak zatočit s plevelem jednou provždy
Info ikona

S mulčem nešetříme, použijeme dostatečnou vrstvu, jinak jsou to vyhozené peníze a zbytečná práce. 

Odstraňujte květy plevelů a nenechávejte je rozrůst

Péče o zahradu někdy bývá náročná, fyzicky i časově. Mnohdy nemáme vzhledem ke své práci tolik prostoru se věnovat právě plevelu, avšak čím více volnosti mu dáme, tím rychleji se rozroste a bude mít silnější kořeny.

Jestliže nemáme dostatek času nebo síly se plevelům věnovat, je dobré odstraňovat alespoň květy, čímž zabráníme tvorbě semen. Nebo minimálně zahradou projít a motyčkou narušit kořeny, seschlý plevel řádně vytrhnout a posbírat později.

Netrhat, nesekat, vyrývat

Pampelišku každý dobře známe. Dost dobře nejspíš známe i to, že utrhneme-li pouze její listy, poroste vesele dál a kořen zesílí. Chceme-li se plevele zbavit, vždy musíme odstranit co nejvíce kořenů. Sekáním si tedy pomůžeme pouze do chvíle, než plevel znovu vyroste.

V boji s plevelem nám velmi pomůže kypření půdy, jelikož z udusané a ztvrdlé půdy se odstraňuje hůře, z kypré naopak lehce.

Jak zatočit s plevelem jednou provždy, barvínek
Info ikona

Barvínek jako podrost stromů nebo keřů nedá plevelům šanci. Kolem živých plotů, kde je špatný přístup, je skvělou volbou.

Mezery na záhonech, u plotu použijte podrost

Růstu plevelů zabráníme hustou výsadbou rostlin. Mezery na záhonech a velké rozestupy rostlin dávají plevelům prostor se rozrůst, a postupně tak utlačit ostatní rostliny. Na počátku si lze pomoci mulčem, později, až se rostliny rozrostou, nebude už mít plevel tolik šancí.

Kde to lze a je žádoucí, můžeme vysadit nízké podrosty, které nám práci s plevelem ušetří. Například kolem kvetoucího živého plotu, kde se kolem špatně a těžko seká nebo není přístup, můžeme vysadit barvínek, který růstu plevelu zabrání.

Plevele, co krásně kvetou, ale zahubí vám zahradu.

www.nkz.cz

Záměna s okrasnými rostlinami, odstraňujte vrstvu hlíny při výsadbě

Jestliže jsme se rozhodli svou zahradu zvelebovat a udržovat, odstraňování plevele se bohužel už nikdy zcela nevyhneme. Semena si domů přineseme i na oblečení, nalétají z okolních zahrad, často také číhají na povrchu v květináčích se zakoupenou rostlinou v zahradnictví. Někdy si s rostlinou přineseme již vzrostlý plevel, který se tváří jako okrasná rostlina, a je těžké se ho později zbavit.

Vždy je proto důležité ověřit, o jakou rostlinu se jedná, jestliže ji neznáme. Od případného zanešení plevele nám také pomůže odstranění vrchní vrstvy zeminy při výsadbě nových rostlin. Často se v ní totiž skrývají nalétaná semena.

Použití herbicidu

Herbicidy je nutné používat nejen ve správnou dobu, ale především na dostatečně vyvinutou rostlinu. Je tedy třeba věnovat pozornost doporučením na obalu, a vhodně pak zvolit správný herbicid. Obecně se doporučuje použít herbicid těsně před květem nebo v době květu. Použití herbicidu na dřevo nebo stonky bez listů je neúčinné, herbicid se aplikuje na zelené části rostlin.

Usychající rostliny vytrhneme nejdříve za 14 dní po aplikaci dle doporučení, aby se látka dostala co nejdál, a odumřela co největší část rostliny včetně kořenů. Takto ošetřené rostliny nikdy neházíme na kompost.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada