Jak se na podzim postarat o hortenzie: Ochranu vyžaduje především choulostivý druh

Proč na podzim zazimovat hortenzie

Správné zazimování hortenzií je naprosto klíčové pro jejich zdraví a bohaté kvetení v následující sezóně. Nejčastěji se v zahradách objevují oslnivě krásné hortenzie velkolisté. Kupujeme je většinou bez rozmyslu, v malém květináči, obalené nespočtem květů… Na podzim pak putují do země, abychom na jaře čelili velkému zklamání. Hortenzie nám celé vymrznou.

Na jednu stranu je to tím, že hortenzie v dárkovém balení, kupované v běžných květinářstvích, většinou nejsou určené k dalšímu pěstování. Jsou to tak trochu jiné kytice, jen i s květináčem. Pokud tedy hodláte hortenzie pěstovat na zahradě, pak se určitě vyplatí vydat se pro ně do zahradnictví a zakoupit rostliny k výsadbě do zahrady. Na druhou stranu jen málokdo věnuje hortenziím vysazeným v zahradě správnou péči.

Ty nejkrásnějších druhy hortenzií, které zřejmě neznáte: Rostou ve stínu i na slunci

www.nkz.cz

Jak zazimovat hortenzii velkolistou

Hortenzie velkolisté (Hydrangea macrophylla) jsou mezi majiteli zahrad velmi oblíbené, především pro svá výrazná, velká a krásně barevná květenství. Tyto rostliny však potřebují zvláštní péči při zazimování, protože jsou citlivější na mráz než jiné druhy. Se zazimováním hortenzií velkolistých však paradoxně nemusíte nijak spěchat. Stačí, když se o ně postaráte až s příchodem prvních podzimních mrazíků, protože jsou mnohem více choulostivé na mrazíky jarní.

Proč hortenzie velkolistá nekvete? Nejčastěji kvůli špatnému řezu

www.nkz.cz

  • Prořez: v žádném případě nestříhejte výhony, na kterých se letos objevily květy. Odstraňte pouze zaschlé a poškozené větve. Suchá květenství poskytují ochranu nově založeným květním pupenům. Staré větve se na hortenzii velkolisté odstraňují až ve věku asi 5 let, dříve to není potřeba. Zdravotní řez a odstranění starých květů se však provádí nejčastěji až začátkem května v dalším roce. Hlubší řez se pak provádí co nejdříve po odkvětu, zdaleka to však není nutné každý rok.
  • Ochrana kořenů: kořenový systém můžete ochránit vrstvou mulče z listí, kůry nebo slámy, do výšky 15 až 20 cm.

Hortenzie jako pokojová rostlina: pozor si dejte hlavně na jednu zásadní věc

www.nkz.cz

  • Ochrana nadzemních částí: rostlinu obalte jutovou látkou nebo bílou netkanou textilií. U menších rostlin můžete použít kartonovou krabici vyplněnou suchým listím. V oblastech s velmi studeným zimním počasím přichází v úvahu vytvoření klece z drátěného pletiva i kolem celé starší rostliny. Klec můžete vyplnit suchým listím nebo slámou. Na druhou stranu v mírnějších oblastech a u odolnějších kultivarů postačí hortenzii velkolisté jen ochrana kořenů, o větve se nijak starat nemusíte.

Zbytečné chyby, které dělají nejen začátečníci při pěstování hortenzií. Čeho se vyvarovat, abyste se zbytečně nepřipravili o květy

www.nkz.cz

Jak se na podzim postarat o ostatní druhy hortenzií

Hortenzie stromečková (Hydrangea arborescens), hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata), hortenzie dubolistá (Hydrangea quercifolia) a pnoucí hortenzie řapíkatá (Hydrangea petiolaris) jsou odolnější vůči mrazu a nevyžadují tak intenzivní zimní ochranu.

  • Prořez: hortenzie dubolistá se prořezává podobně jako hortenzie velkolistá. U hortenzie latnaté se provádí hlubší podzimní řez a ponechávají se jen krátké pahýly. Hortenzie stromečková vyžaduje každoroční hluboký řez koncem zimy, protože květy tvoří na mladém dřevě. Hortenzie řapíkatá žádný řez nevyžaduje, ale pokud roste do míst, kde vám překáží, můžete její výhony zastřihovat na podzim i v průběhu jara.
  • Ochrana kořenů: položte vrstvu mulče z kůry nebo slámy kolem základny rostlin. Hortenzie řapíkatá zpravidla žádnou ochranu nevyžaduje.
Jak zazimovat hortenzie: Ochranu musíte zajistit už na podzim

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada