Hortenzie na slunce i do stínu
Hortenzií existuje mnoho druhů, a hlavně kultivarů a vybere si mezi nimi každý. Hortenzie jako takové milují spíše polostín až mírný stín a mezi tyto patří především hortenzie velkolistá. Pokud ale máte zahradu na slunci a také byste rádi pěstovali hortenzie, pro vás připadá v úvahu například nádherně kvetoucí hortenzie latnatá, především pak její kultivar ´Limelight´. Hortenzie preferují kyselé pH půdy, takže nezapomeňte jim na jaře a na podzim dodat rašelinu.
Kdy ostříhat suchá květenství hortenzií
O tom, kdy je nejlepší čas ostříhat odkvetlá a suchá květenství hortenzií se vedou stálé diskuse. Mnozí totiž tato květenství nechávají na rostlině po celou zimu, aby tak získali jakousi okrasu zahrady právě v zimním období. Odkvetlá květenství se také hodí do různých aranžmá, nebo jen tak do vázy. Ale, pokud chcete mít příští rok bohatší a krásnější květy, odstraňte odkvetlá květenství již na podzim. Rostliny tak budou mít dostatek času pro růst silných větví před jarním nakvétáním.
Puklice na hortenziích
Puklice je savý škůdce, který pokud ho necháte úřadovat, vám může vaši hortenzii velmi rychle zlikvidovat. Od začátku léta vytvářejí samičky bílé útvary, o velikosti asi 4-8 mm, jakési vaječné vaky, pokryté silnou vrstvou voskových vláken, do nichž nakladou vajíčka a uhynou. Takže vy si, hlavně na rubu listu, všimnete právě těchto bílých útvarů. Z těchto vaků se pak během června až července líhnou larvy, které mají světle žlutou barvu a nejsou hned tak patrné, rozlezou se po rostlině a začínají sát šťávu z listů.
Ochrana proti puklici je možná
Larvy přezimují na výhonech a větvích, nebo mělce v půdě. Na jaře se probudí, dospějí a znovu osidlují listy, kde se pevně přichytí. Mladé samičky pak nakladou vajíčka. Při slabém napadení stačí napadené listy otrhat nebo vajíčka rozdrtit. Puklice na výhonech lze také odstranit kartáčem. Při silném napadení lze hortenzie v zimě hluboce seříznout s tím, že zkrátka hortenzie pokvete až přespříští rok. Proti puklici lze také aplikovat některý z přípravků proti savým škůdcům, například přípravek Spruzit, který obsahuje přírodní extrakt z květů kopretiny růžové.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.