Jaké balkonové květiny vysadit, aby zvládly vysoké letní teploty a prudké deště

Pokud patříte mezi milovníky teplého až horkého letního počasí a náladu vám nezkazí ani občasná bouřka a prudký liják, budete se patrně z prvních předpovědí na letošní léto radovat. Ale nadšení pěstitelé balkonovek patrně už nyní přemýšlejí, které květiny do svých truhlíků vysadit, aby jim podobné výkyvy počasí uškodily co nejméně.

Ostruhatka (Diascia)

Větru i dešti odolná ostruhatka vykvétá od dubna do října bohatou násadou květů v barvách od bílé přes žlutou, oranžovou až po růžovou. Rostliny vytvářejí bohaté keříky s převislými stonky, hodí se proto do truhlíků i závěsných květináčů. Ostruhatky vyžadují častou zálivku a nemají rády přeschlý substrát. Tuto oblíbenou balkonovou květinu nemusíte na podzim likvidovat. Dokáže přezimovat při teplotě okolo 10 °C a nízké zálivce.

Vitálka plazivá (Sanvitalia procumbens)

Naprosto nenáročná letnička s květy, které vypadají jako zmenšeniny slunečnic. Velmi dobře snáší prudké slince i polostín a je odolná větru i dešti. Vykvétá od června do října, barva květů je žlutá nebo žlutohnědá. Vitálka vytváří do široka rozložené keříky, s výhony dlouhými až 70 cm. Jedná se o rostlinu tzv samočistící, odkvetlé květy nemusíte odstraňovat a vitálka bude vypadat stále krásně. I vitálka dokáže přezimovat na světle při teplotě asi 10 °C. Na jaře bude vyžadovat zastřižení asi na jednu třetinu délky výhonů.

Všelicha iberkolistá (Brachyscome iberidifolia)

Balkonová květina, známá i pod názvem australská kopretina nebo modrá sedmikráska, vykvétá od května do října v bílé nebo modré barvě, v odstínech od modrofialové až po blankytně modrou. Všelicha má variabilní středy květů, které mohou být žluté, oranžové nebo i černé. Tato balkonovka vytváří bohaté keříky se záplavou drobných kvítků. Všelichy si libují na teplém a slunném stanovišti s dostatkem vody, ale zvládnou i delší období sucha.

Afrikán, aksamitník rozkladitý (Tagetes patula)

Afrikány tvoří nižší kompaktní keříky se záplavou žlutých nebo oranžových květů. Vykvétají od května až do zámrazu a náleží mezi nejoblíbenější letničky, které se dobře přizpůsobují všem výkyvům počasí i světelným podmínkám. Nejlépe se jim daří na slunci nebo v polostínu, ale zvládnou kvést i na severně orientovaných balkonech. Afrikány patří mezi tzv rostlinolékaře, často se pěstují na záhonech společně se zeleninou.

 

Vitálka, všelicha, ostruhatka i afrikán by měly deštivá období s přehledem zvládnout, ale na druhou stranu jsou tu i balkonové květiny, kterým příliš vody škodí, proto je nutné u nich po vydatných deštích vylít vodu z podmisek a zásobníků samozavlažovacích truhlíků. Jsou to například gazánie, otočník peruánský, kosmatec sedmikráskový, pelargonie, surfinie, petunie či begónie.

Zdroj:http://www.zane.cz/index.php/co-nabizime/balkonove-kvtiny; https://living.iprima.cz/zahrada/balkon-a-terasa/balkonove-kvetiny-destive-leto; https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/547318-brutalni-vedra-se-blizi-leto-2024-bude-nesnesitelne-varuji-prvni-predpovedi

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada