Modřence patří k drobným cibulovinám, které v trávníku vyniknou nejlépe. Snadno se šíří a mezi stromy dokážou vytvořit "modré řeky".
Foto: Shutterstock
Když nás na jaře uvítají barevné květy tulipánů, narcisů či sněženek, je to rozhodně velmi příjemné pro naši psychiku. Mnozí pěstitelé se vyhýbají výsadbě cibulovin do trávníku z toho důvodu, že se bojí, aby jim rostliny nepřekážely v údržbě trávníku na jaře. Víme, jak to správně provést, aby vše časově vyšlo tak, jak má.
Cibulovinami můžete v trávníku vytvářet i určité tvary nebo obrazce. (Na fotce krokusy vysazené do tvaru srdce.) Přirozeněji ovšem působí plošná výsadba.
Cibule nevysazujte příliš mělce: cibule pak v zimě hodně trpí
Velké chyby se dělají v tom, že se cibule vysazují příliš mělce. Takovým pravidlem, jak odhadnout správnou hloubku výsadby bývá velikost cibule. Hloubka výsadby by měla odpovídat zhruba trojnásobku průměru cibule, tzn., že u cibule tulipánu o průměru 5 cm, musíte vyhloubit jamku asi 15 cm. A pokud si nejste jisti, vždy vysazujte spíše hlouběji, než mělce. Jsou-li totiž cibule vysazeny mělce, v zimě trpí častým střídáním slunce a mrazu. Malé cibule sněženek, krokusů a modřenců by měly být překryty asi 10 cm vrstvou půdy.
Jak vysadit kvetoucí ostrůvky v trávníku: krása je ve skupině
Nejprve si musíte vybrat vhodné místo pro výsadbu, to by mělo být méně frekventované a osluněné, sněženky, modřence i krokusy zvládnou i mírný polostín. Kousek trávníku o požadované velikosti obryjeme rýčem ze tří stran a odklopíme. Tento prostor musí být dostatečně velký, cibuloviny v trávníku totiž nejlépe vyniknou ve skupinách. Půdu pod travním drnem trochu prokypříme a na povrch půdy rozmístíme jednotlivé cibule. Krásné jsou třeba šafrány ve spojení s nižšími narcisy. Jakmile máme cibule rozmístěné, travní drn překlopíme zpět a plochu opatrně sešlápneme. Vydatně zalijeme, čímž podpoříme tvorbu kořenů a také to, aby půda pod travním drnem dobře přilnula k cibulím.
Nezapomeňte na hraboše, kteří hledají zimní zásoby
Vysazujete-li cibule do nádob, nemusíte tyto hlodavce nijak zvlášť řešit. Ale, při výsadbě do trávníku i na volné záhony počítejte s tím, že hraboši teď na podzim hledají zásoby na zimu a cibule plné škrobu přímo zbožňují. Myslete tedy na ně již při samotné výsadbě cibulí a ty vysaďte do výsadbových košů z pletiva, které je ochrání před ostrými zoubky těchto hlodavců. Nejlépe je, pokud je koš uzavíratelný i shora.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.