Hebe neboli rozrazilec (Hebe sp.) je dřevina, která stejně jako jiné vřesovištní rostliny miluje kyselé pH půdy. Na podzim se v každém zahradnictví budou tyto rostliny objevovat velmi často a výběr vhodného adepta do naší zahrady bude velmi těžký. Zahrnuje totiž řadu druhů a kultivarů a každý z nich má svá pro a proti. Výhodou je, že ho lze velmi dobře pěstovat v nádobě, kde spolu s astrami nebo vřesy může tvořit krásnou, podzimní dekoraci. Oblíbený je také pro výsadbu na skalky, hroby a předzahrádky. Starší jedinci také krásně kvetou.
Druhy hebe se širokými listy mívají krásné květy různých barev, nesnáší však nízké teploty, před zimou je tedy nutná jejich ochrana
Jak úspěšně pěstovat stálezelené hebe
Chcete-li hebe pěstovat celoročně ve volné půdě, vždy vybírejte mezi druhy s drobnými listy, které lépe snáší pokles teplot. Dle kultivaru snáší teploty až do – 20 °C, ačkoliv někdy je lepší je řádně a včas zazimovat. Velmi krásné jsou ale kultivary se širokými listy a často dekorativními květy, ty ale naše zimy nezvládají a musí se na zimu přenést do světlé místnosti, kde budou chráněny před mrazem.
Hebe s drobnými listy jsou vhodné pro pěstování ve volné půdě, protože lépe snáší nízké teploty
Kam a kdy hebe zasadit: s výsadbou neotálejte
Drobnolisté kultivary, které pěstujeme ve volné půdě, například ve vřesovišti, se vysazují na slunce i do polostínu. Hebe vyžadují mírně kyselé až neutrální a propustné půdy. Druhy se širokými listy pěstujeme v nádobě na balkonech a terasách a ty umístíme spíše do polostínu. Mezi nejoptimálnější období pro výsadbu hebe se řadí konec léta až začátek podzimu, s tím, že čím déle výsadbu odkládáte, tím je větší riziko, že rostlina do zimy nestačí zakořenit a odumřou. Jestliže to tedy časově nestíháte, raději výsadbu ponechejte na jaro, kdy do zimy hebe zakoření a spíše zimu přečkají. Jestliže chcete hebe vysadit do nádob na balkon, zde můžete prakticky celý podzim. Po výsadbě jim nezapomeňte dopřát dostatek vody, tu vyžadují i v zimě, kdy nemrzne a není sněhová pokrývka, jinak by rostliny mohly uschnout.
Jak se o hebe správně starat: hnojení ani řez není nutné
Hebe není nutné prořezávat, naopak, stává se, že po řezu rostliny často odumřou, nehledě na to, že řezem poničíte celkový habitus rostliny, a to není vůbec žádoucí. Stejně tak není nutné ani pravidelné přihnojování. Pro udržení vlhkosti je vhodné kolem rostliny doplňovat mulčovací kůru.
Jak zazimovat hebe: důležité je dobré načasování
Naše zimy hebe bohužel nezvládá, chránit musíte především mladé a nově vysazené rostliny. Na zimu tedy celou rostlinu zakryjte bílou netkanou textilií a klidně i chvojím. Na jaře, kdy pominou mrazy, pak rostlinu vysvoboďte a řádně zalijte.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.