Kdy vysévat dvouletky: nyní nastává nejlepší období. Hvozdík bradatý neboli čínský karafiát ve vaší zahradě nesmí chybět

Letničky v našich představách figurují jako květiny, které rychle zaplní každé volné místo v záhonu a na jejichž květy nemusíme většinou moc dlouho čekat. Na druhou stranu dvouletky, mezi které náleží i čínské karafiáty, vyžadují trochu trpělivosti. Odmění se vám však velmi časným kvetením v dalším roce, protože na jaře vykvétají již od pozdního jara, tedy o dost dříve než oblíbenější letničky.

Kdy vysít dvouletky: správný čas právě nastává. Tyto krásné květy vám v zahradě příští rok nesmí chybět!

www.nkz.cz

Hvozdík bradatý, čínský karafiát (Dianthus barbatus)

Nejčastěji se hvozdíku bradatému říká čínský karafiát, ale můžete jej znát i pod několika dalšími názvy, například studentský karafiát nebo študák. Pochází z východní Asie, ale v našich podmínkách zcela zdomácněl a patří mezi stálice na našich zahradách. Vlastně jsou to stálice nejen co se oblíbenosti týká. Hvozdíky bradaté, jakmile je jednou do zahrady vysejete, už se na záhonech začnou chovat skoro jako trvalky. Velmi snadno se totiž množí tzv. samovýsevem, takže si většinou ani nevšimnete, že už se v dalších letech jedná o zcela nové rostliny.

Jen vám nesmí vadit, že si pro vás hvozdík bradatý přichystá každý rok jiné barevné překvapení. Nepočítejte s tím, že by nové rostlinky měly vždy stejné květy, jako jejich rodiče. Naopak! Každý rok budou jejich květy trochu jiné, až nakonec skončí všechny u barvy růžové.

Uvolněný půvab venkovských zahrad

www.nkz.cz

Jak pěstovat hvozdík bradatý

Od druhé poloviny června do první půlky července můžete mimořádně drobná černá semínka vysévat do pařeniště nebo přímo na volný, dobře odplevelený záhon. Semena vysévejte do řádků, vzdálených asi 25-30 cm od sebe. Pokud vysejete semínka jenom řídce, nemusíte později semenáčky ani přepichovat. Semena hvozdíků klíčí velmi rychle. Na trvalé stanoviště mladé rostlinky vysaďte na konci srpna nebo začátkem září.

Top 10 nejkrásnějších trvalek z babiččiny zahrady

www.nkz.cz

Během podzimu hvozdíky vytvoří přízemní růžice listů, ze kterých další rok na jaře, většinou v květnu, vyrostou květní stonky s bohatými okolíky květů. Na zimu můžete sazeničky hvozdíků zakrýt chvojím, aby vám nevymrzly, ale není to nutné, většinou zvládnou přežít i mrazivou zimu bez problémů. Na jaře pak rostliny zkontrolujte, působením mrazu dochází k jejich povytažení z půdy, proto budou potřebovat přimáčknout trochu do země a půdu přihrnout. Hvozdíky uvítají i zkypření půdy a vydatnou spršku, o kterou se však většinou postarají jarní deštíky.

V dalším roce už se o hvozdík bradatý většinou nemusíte vůbec starat. O vlastní potomstvo se postará formou samovýsevu a na vás bude jenom odstranění starých, suchých rostlin.

Zdroj: Letničky a dvouletky, (H. Kasparová a V. Vaněk); https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/hvozdiky-dvouletky-k-pestovani

 

 

Hvozdík bradatý se stane ozdobou každé zahrady. A krásně voní!
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada