Ačkoli rod sněženka existuje ve 20 různých druzích (a v tisíci odrůdách), v našich končinách se vyskytuje jen jeden jediný druh, a to sněženka podsněžník (Galanthus nivalis), který je k vidění nejčastěji v zahradách. Jak se něj starat, aby se mu u vás vedlo?
Plnokvětá sněženka odrůdy 'Dionysus' se rychle rozrůstá.
Foto: Shutterstock
Kupujte nepoškozené cibule sněženek a hned je sázejte
U sněženek – stejně jako u všech ostatních cibulovin – slouží cibule jako zásobní orgán, ze kterého čerpá rostlina každý rok sílu pro nové rašení. U většiny odrůd nese jedna cibule jediný květní stvol. Cibule sněženek jsou chráněny jen slabou slupkou, a mohou proto rychle vyschnout. Kupujte proto jen nepoškozené pevné cibule bez zaschlých míst. Cibulkám sněženek neprospívá skladování – měli byste je tudíž hned po pořízení vysadit.
V půdách, které v létě tak rychle nevysychají, se sněženky časem rozmnoží samovýsevem nebo prostřednictvím dceřiných cibulí, které se tvoří na hlavní cibuli.
Sněženka 'Mrs Thompson' je zajímavá tím, že na jednom stonku nese dva květy.
Foto: Shutterstock
Na zahradu vyberte odrůdy, které tvoří pěkné trsy
Rozdíly mezi jednotlivými odrůdami sněženek jsou často zřejmé až na druhý pohled. Avšak právě díky těmto detailům se sněženky těší takové oblibě u sběratelů. Pro zahradu se doporučují odrůdy, které bez velké péče vytvoří pěkné trsy. Pokud chcete pokrýt větší plochy, jednou za tři roky vyjměte cibule z půdy a zasaďte je dále od sebe. Jinak je pro tyto malé posly jara nejdůležitější nechat je nerušeně růst!
I některá naše zahradnictví nabízejí mnoho neobvyklých odrůd. Například odrůda ’Dionysus’ má pěkné plné květy a rychle se rozrůstá, odrůda ’Primrose Warburg’ zase zaujme svou žlutou kresbou, jejíž barva se v průběhu let zvýrazňuje. Druh sněženky Galanthus peshmenii kvete dokonce už na podzim a zajímavá odrůda ’Mrs Thompson’ nese dva květy na jednom květním stvolu.
Vysazené cibulky pohnojte rohovou moučkou
Cibule sněženek se sázejí koncem léta a začátkem podzimu. Pokud si však ve vytápěném zahradním centru koupíte už vyschlé cibule, budete na jejich vyrašení čekat pravděpodobně marně. Větší šanci na úspěch máte s cibulemi ze specializovaného obchodu, které hned vysadíte do propustné půdy obohacené kompostem.
Cibule zasaďte do hloubky odpovídající dvojnásobku až trojnásobku jejich průměru, rozestup mezi nimi by měl být asi 5 cm. V říjnu a březnu pohnojte rostliny plným organickým hnojivem; vhodná je například rohová moučka. Pro výsadbu jsou nejlepší místa pod opadavými stromy a keři.
Kvetoucí sněženky v nádobách nedávejte do pokoje
Začátkem roku se rašící nebo dokonce už kvetoucí sněženky nabízejí jako hrnkované rostliny. V nádobách je však v žádném případě nedávejte do teplého pokoje, ale ozdobte jimi stůl venku na terase. Po odkvětu jejich cibule vysaďte pod keře do zahrady (trávu tam sečte, až listy sněženek zežloutnou). Pokud si uříznete několik květních stvolů do vázy, sněženky vám prosytí pokoj příjemně sladkou jarní vůní.