Kapradiny patří k rostlinám z okrajů lesů, luk i hájů, a podle toho byste jim měli vybírat stanoviště. Většina z nich uvítá klidné a před větrem chráněné místo, polostín a vlhkou půdu. Příhodná je i blízkost vodního prvku kvůli vyšší vzdušné vlhkosti. Některé z kapradin zvládnou sice i slunná místa, přemíru slunce musí ale kompenzovat dostatek vláhy a vlhké mikroklima. Jiné druhy mohou zase růst jako stínomilné.
Kapradinou do polostínu až stínu s vlhkou půdu může být například netík znožený a netík půvabný, stálezelená srpovice Fortuneova, kapradina osténkatá, žebrovice, jelení jazyk (půda by měla být však vápenitá), pérovník pštrosí nebo půdopokryvný osladič obecný. Slunce při dostatku vláhy zvládne třeba papratka samičí nebo kapraď samec a ve skalce nebo na kamenné zídce se bude dařit puchýřníku křehkému.
Na co myslet před výsadbou kapradin
Počítejte s tím, že kapradiny mohou (podle druhu) tvořit velké trsy připomínající lesní podrost. Vzdálenost mezi nimi tudíž volte podle velikosti, do které v dospělosti dorostou. Dostatek prostoru potřebují tyto rostliny také proto, že jedině tak vyniknou jejich dekorativní listy.
Zahradní architekti doporučují vysadit od jedno druhu vždy více rostlin. S počtem různých kapradin to proto nepřehánějte. Vybírejte k sobě takové, které budou srovnatelně velké, ale budou se lišit třeba v barvě nebo vzhledu (architektuře) listů. Výběr bude fungovat i opačně, tzn. podobné listy, ale různé velikosti. Aby porost vypadal přirozeně, mělo by rostliny vždy něco spojovat a zároveň trochu odlišovat.
S čím kapradiny vysadit
Kapradiny se ve skupinové výsadbě většinou kombinují s hajničkami, stínomilnými trvalkami a dřevinami. K barevnému oživení porostu z kapradin přispějí například květy podléšky, sasanky nebo dymnivky, vhodným společníkem může být i kokořík, uvularie, česnek medvědí nebo hadí či jarmanka a čechrava. Barvy mezi kapradiny dokážou vnést také listy bohyšek, bergénií nebo některých dlužich.
Kapradiny mohou také zjemňovat výsadby jehličnanů nebo stálezelených dřevin. Velice dobře ale vypadají i jako solitéry, na okrajích trávníku, v blízkosti větších kamenů nebo u kamenné zídky.