Breadcrumb

Netík znožený (Adiantum pedatum) je vysoký 40 až 60 cm a vytváří svěže zelené ledvinovité listy s drátovitými řapíky. Listy na zimu zatahují. Vyžaduje polostinné až stinné stanoviště, humózní půdu, dostatečnou vláhu a vyšší vzdušnou vlhkost. Špatně snáší přesazování.
Foto: Shutterstock

Netík půvabný (Adiantum venustum) je stálezelená půdopokryvná kapradina, která má ráda stín až polostín a mírně vlhkou půdu. Ze všech netíků tento nejlépe zvládá sucho. Snadno se množí dělením. V zimě někdy namrzá, ale spolehlivě obrůstá.
Foto: Shutterstock

Puchýřník křehký (Cystopteris fragilis) je nižší kapradina (obvykle dorůstá do 20 cm, max. 40 cm výšky) s listy kopinatého tvaru. Na zimu zatahuje. Dobře roste na skalách, sutích a zdech, prospívat proto bude v zahradní skalce či kamenných zídkách.
Foto: Shutterstock

Papratka samičí (Athyrium filix-femina) je mohutná a trsnatě rostoucí opadavá kapradina s listy i více než metr dlouhými. Vyhovuje jí polostinné místo s vlhkou a humózní půdou, nejlépe kyselou, s dostatkem vláhy zvládne ale i slunné stanoviště. Vysazuje se jako podrost pod stromy nebo do blízkosti vody.
Foto: Shutterstock

Kapraď samec (Dryopteris filix-mas) je jedovatá a až metr vysoká opadavá kapradina. Její listy vytvářejí nálevkovitou růžici. Rostlina upřednostňuje polostín až stín a vlhkou živnou půdu, při dostatečné závlaze roste ale i na slunci. Pěstuje se v mnoha kultivarech jako podrost stromů.
Foto: Shutterstock

Srpovice Fortuneova (Cyrtomium fortunei) dorůstá do 50 cm. Jde o stálezelenou kapradinu, která má listy složené z lístků ve tvaru srpku – odtud název. Rostlina roste dobře ve stínu a v polostínu ve vlhké propustné a živné půdě s neutrálním pH. Na zimu potřebuje ochranu v podobě nastýlky. Na jaře se seřezává.
Foto: Shutterstock

Kapradina osténkatá (Polystichum setiferum) prospívá v polostínu až stínu ve výživné a vlhké půdě. Dorůstá do max. 70 cm a její listy vytvářejí nálevkovitou růžici. Pěstuje se v mnoha kultivarech jako podrost pod stromy a keři. Na zimu potřebuje zimní nastýlku z chvojí.
Foto: Shutterstock

Žebrovice (Blechnum penna-marina) je nízká (max. 25 cm) půdopokryvná kapradina, která se snadno rozrůstá a tvoří souvislý koberec. Vytváří dva druhy listů – nižší sterilní, vyšší fertilní. Zajímavé je i jarní bronzové zbarvení žebrovice. Vyžaduje polostín až stín a vlhčí výživnou půdu.
Foto: Shutterstock

Jelení jazyk (Phyllitis scolopendrium) je 60 cm vysoká kapradina s celokrajnými přezimujícími listy. Vyžaduje stinné místo s vlhkou a spíše vápenitou půdou. Ideální je i blízkost vody – kvůli vyšší vzdušné vlhkosti. Za sucha potřebuje pravidelnou závlahu. Rostlina se pěstuje v mnoha kultivarech, které se liší vzhledem listů. Vhodná je jako solitér i kontrastní prvek v kombinaci s jinými kapradinami.
Foto: Shutterstock

Pérovník pštrosí (Matteuccia struthiopteris) dorůstá až do 150 cm a listy má uspořádané do trychtýřovité růžice. Uprostřed růžice vyrůstají koncem léta plodné listy hnědozelené barvy, které přetrvávají i zimu. Jako většina kapradin má pérovník rád polostín až stín a vlhkou humózní půdu. V zahradě se využívá do větších výsadeb, jako podrost vzrostlých stromů nebo se vysazuje podél plotů, zdí... Dobře se množí pomocí oddenků.
Foto: Shutterstock

Osladič obecný (Polypodium vulgare) je nízká (do 40 cm) půdopokryvná stálezelená kapradina, která získala jméno podle svých sladkých oddenků. Rostlina je léčivá. Nejlépe se jí vede v polostínu s běžnou živnou půdou, ale zvládne i slunce nebo stín. V suchu zkroutí listy, čímž zmenší listovou plochu a odpar vody. Na podzim je dobré listy odříznout, aby na jaře brzy vyrazily nové.
Foto: Shutterstock
Prohlédněte si další galerie
- Připravte se na letní vedra už na jaře: Pěstujte rychle rostoucí dřeviny, které vám zajistí chladivý stín
- Pěstujte v zahradě skromné hajničky: Nejkrásnější jarní květiny i pro stinný kout vaší zahrady
- Nejkrásnější jarní rostliny: Svého favorita si vyberte mezi těmito osvědčenými druhy
- Solitérní vícekmenné dřeviny dodají šmrnc každé zahradě: Tyto druhy patří do naprosté špičky
- Česnek ořešec: Vytrvalý druh česneku dnes jen málokdo zná. Proč by vám neměl v zahradě chybět
- Naše krásná zahrada
- Objednat předplatné