Jaké jarní rostliny si vysadit?
Všichni, co jsme se tolik těšili na jaro, jsme téměř denně chodili na naše zahrady a očima vytahovali všechny jarní rostliny z půdy. Pokud na své zahradě žádné takové typické posly jara ještě nemáte, je teď ten nejvyšší čas si nějakou krasavici zakoupit, třeba jen do nádoby na balkon.
10 nejkrásnějších jarních květin
1. Huseník
Huseník kavkazský (Arabis caucasica) je půdopokryvná trvalka, vhodná do suchých zídek, skalek i do nádob a kvete od dubna do května v barvě bílé a v odstínech fialové.
2. Lomikámen
Lomikámen Arendsův (Saxifraga x arendsii) kvete velmi bohatě drobnými, pětičetnými kvítky v různých barvách. Hodí se do skalek, zídek či do volného záhonu a roste jak na slunci, tak v polostínu. Lomikámen kvete od března do dubna a dorůstá výšky asi 10 cm.
3. Violka růžkatá
Violku růžkatou (Viola cornuta) není třeba nijak představovat, všichni tyto odolné rostliny, které se dokážou sami vysemeňovat, známe. Violky jsou nyní k dostání v mnoha barvách a barevných kombinacích, kvetou od března do května a milují plně osluněné až polostinné stanoviště.
4. Kamzičník
Kamzičník východní (Doronicum orientale) je optimisticky působící trvalka se žlutými květy ve tvaru kopretiny. Kvete od března do dubna a je velmi nenáročná. Občas své kvetení opakuje na podzim.
5. Sedmikráska
Sedmikráska chudobka (Bellis perennis) je vyšlechtěný druh s velkými a plnými květy v různých odstínech růžové barvy až po barvu čistě bílou s klasickým žlutým středem. Sedmikrásky milují slunce, zvládnou růst i v polostínu, ale pozor si dejte na přemokření. Kvetou od února do dubna a výborně se hodí do misek a nádob.
6. Tařička
Tařička (Aubretia x cultorum) roste na slunných až polostinných stanovištích, přičemž její výška je asi 10 cm. Tařička vytváří kvetoucí koberce a kvete od dubna do května.
7. Koniklec
Koniklec obecný (Pulsatilla vulgaris) je klasickou jarní trvalkou. Je otužilý, dlouhověký a vděčný. Květy koniklece milují včely a čmeláci a lze ho pěstovat jak ve skalce, tak v záhonu či v nádobě nejlépe na plném slunci.
8. Pryskyřník asijský
Pryskyřník asijský (Ranunculus asiaticus) je trvalka vhodná na slunná až polostinná stanoviště, kvete od března do června v různých barvách. Dorůstá do výšky 20–40 cm a květy jsou vhodné k řezu.
9. Plamenka šídlovitá
Klasickou kobercovou trvalkou je plamenka šídlovitá (Phlox subulata), která vyžaduje slunné stanoviště. Plamenka kvete od dubna do května a dorůstá do výšky pouze 10 cm. Chcete-li plaménku pěstovat na skalce, musíte ji pravidelně redukovat v růstu, jinak vám celou skalku zaroste.
10. Pomněnka lesní
Kdo by neznal pomněnku lesní (Myosotis sylvatica), která se svými blankytně modrými květy poroste nejlépe v polostínu až stínu. Kvete od března do května a má kompaktní vzrůst. Na trhu existují ještě pomněnky s květy v barvě růžové a bílé, ale větší oblibu mezi pěstiteli mají ty klasické, s modrými květy.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.