Keře, které vysazujeme do vřesoviště: pozor, zavlažujeme i v zimě
Pěnišník neboli rododendron (Rhododendron hybridum) je asi tím nejtypičtějším příkladem rostlin, které milují rašelinu a vysazujeme je do vřesovišť. Pěnišníky milujeme především kvůli jejich květům různých barev. Výhodou je, že pěnišníky se pěstují v mnoha kultivarech, takže kromě barvy si můžeme dle potřeby zvolit i výšku rostliny.
Pierisy jsou rovněž pěkným rodem do vřesovišť, mají několik druhů, přičemž tím nejčastějším je pieris japonský (Pieris japonica) Ten má mnoho kultivarů s různě panašovanými listy a krásnými květy.
Skimie japonská (Skimmia japonica) je keřík, který přes zimu vyžaduje ochranu, nicméně za vaši péči se vám během dubna odvděčí zajímavými květy. Má lesklé, tmavě zelené listy, které na keři zůstávají i pře zimu.
Všechny výše uvedené keře jsou stálezelené a je tedy důležité, je zalévat i přes zimu, kdy nemrzne a není sněhová pokrývka. Na to velmi často zapomínáme a pak se na jaře strašně divíme, copak se to s naším oblíbeným keřem stalo.
Nejkrásnější kvetoucí keře: jednoznačně komule, pustoryl a kolkwitzie
Komule Davidova (Buddleia davidii) je také nazývána motýlím keřem nebo také letním šeříkem, s kterým má společné květenství zvané lata. Komule je keř nenáročný, jediné co je třeba pravidelně dodržet je každoroční jarní řez a odstraňování odkvetlých květenství. U komule je důležité dát jasně najevo, kdo je zde pánem, protože pokud se jí u vás líbí, a ono většinou líbí, roste jako divá.
Pustoryl věncový (Philadelphus coronarius) je také nazýván nepravým jasmínem, neboť květy některých druhů a jejich kultivarů velmi intenzivně voní. Intenzita vůně je někdy velmi výrazná, takže pro ty, co jsou třeba alergičtí na výrazné vůně květů, doporučuji zvolit nevonný kultivar tohoto druhu.
Kolkwitzie nádherná (Kolkwitzia amabilis) bohatě kvetoucí keř, dorůstá do výšky až 3m a vyžaduje každoroční zakrácení.
Chcete, aby se vás držely peníze? Vysaďte si zákulu a budete v balíku
Ano, v zahradách Feng shui je právě tento keř, nebo spíše jeho plné, žluté květy, vysazován do zahrady z toho důvodu, aby se majitelů držely peníze. Přeci jen, žluťoučké zlaťáčky její květy připomínají, ne? Nejkrásnější je jakýkoliv kultivar zákuly japonské (Kerria japonica).
Bílé barvy není nikdy dost: keře s bílými květy by neměly chybět v žádné zahradě
Tavolníky jsou často vysazované keře, nejen do soukromých zahrad, ale především do veřejné zeleně. Aby také ne, jsou zcela nenáročné a navíc krásně a bohatě kvetou. Bíle kvetoucí tavolníky kvetou především na jaře, tím velmi výrazným je například tavolník van Houtteův (Spiraea x van houttei), který je bílými květy doslova obsypán. Je vhodný také do živých plotů.
Hroznovec hroznatý (Exochorda racemosa) je bíle kvetoucí keř, který nemá v našich zahradách ještě své pevné místo, nicméně mohu ho vřele doporučit, je vážně nenáročný, snáší zimy a krásně kvete.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.