Passiflora neboli mučenka je zajímavá především svým květem, který symbolizuje utrpení Krista, odtud také pochází název Kristova koruna
Mučenky pěstujeme pro krásu i chutné plody
Mučenka (Passiflora sp.) pochází ze subtropické Ameriky, kde roste jako stálezelená liána a na stromy či jiné opory se přichycují pomocí dlouhých, spirálovitých úponků. Jejich cílem je vyšplhat se co nejblíže ke slunci, takže se pnout do výšky několik metrů. Pěstují se nejen pro krásu, ale asi padesát druhů mučenek se pěstuje pro své chutné pĺody, známé jako maracuja. Jedná se především o mučenku jedlou (Passiflora edulis), mučenku pleťovou (Passfiflora incarnata) a mučenku obrovskou (Passiflora quadrangularis). Do Evropy se dostaly díky cestovatelům, kteří jimi obohacovali sbírky botanických zahrad.
Plodem mučenky jedlé je maracuja, exotické ovoce, se kterým se setkáme běžně v zahraničí, ale i v teplomilných sklenících
Jak kvete mučenka
U mučenek vyrůstají z paždí listů velké solitérní květy, které mají pod kalichem tři velké listeny. Pěticípý kalich a koruna bývají srostlé do miskovitého útvaru. Zajímavostí je barevně odlišná pakorunka tvořená několika soustřednými kruhy dlouhých či kratších a jemných výrůstků. Ze středu květu pak vyrůstá masivní sloupek s pěti tyčinkami na silných nitkách, vrchní semeník a tři robustní čnělky s velkými bliznami. V domovině květ opyluje hmyz a kolibříci. Kvetou obvykle jeden den.
Květ utrpení je symbolem umučení Ježíše Krista
Květ mučenky se díky své stavbě stal náboženským symbolem, který se pojí s ukřižováním Krista. Její botanický název Passiflora v překladu znamená květ utrpení, kdy passio znamená utrpení a flora květ a i naše české pojmenování mučenka má v sobě skryté mučení. V květu se skrývají symboly ukřižování, kdy deset okvětních lístků značí deset apoštolů, kteří se ukřižování zúčastnili, pět tyčinek pak symbolizuje pět Kristových ran. Korunka z jemných vlásků symbolizuje svatozář nebo také trnovou korunu.
Nekvete vám pokojová mučenka? Potřebuje jen více světla
Může se stát, klidně i ve skleníku kde ji pěstujete, že se mučence nechce kvést. V tom případě stačí, pokud jí dopřejete dostatek světla, protože se jedná o rostlinu dlouhodenní a pro kvetení vyžaduje 12 až 13 hodin světla. Takže ke květu a posléze plodu ji přinutíme umělým přisvětlováním.
Jak mučenku pěstovat: ve skleníku nebo doma na parapetu
Mučenky u nás pěstujeme v nádobách, protože vyžadují zazimování, nebo v půdě ve vytápěném skleníku. Pro svůj růst vyžadují světlo, oporu a kyprou, drenážovanou půdu, která zajistí dobrý odtok vody. Pravidelnou závlahu vyžaduje především v době nasazování květů a plodů, jen si dejte pozor na přemokření .Rovněž vám bude vděčná za výživu, v době vegetace vyžaduje hlavně hodně dusíku, protože vytváří hodně zelené hmoty. Máte-li mučenku jako pokojovou rostlinu, umístěte ji na okenní parapet, kde bude mít dostatek světla. Čím více světla, tím více kvete a případně plodí. Pozor si dejte na průvan.
Kdy stříhat mučenku
Mučenky v nádobách můžeme přes léto umístit ven, čímž si zkrášlíme terasy, balkony či okolí posezení. Na podzim je zhruba o třetinu řezem zakrátíme, boční větve zkrátíme na jedno až čtyři očka a zazimujeme. V případě, že byste ji chtěli ponechat venku na zahradě, jsou druhy, které zvládají nízké tepoty kolem -15 °C, ale i ty je pro jistotu lepší řádně zazimovat. Na jaře, po zmrzlých ji opět vyneseme ven a dopřejeme jí dostatek živin a vody.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.