Máčku využijete do vázy i do aranžmá
Máčka (Eryngium sp.) se vyskytuje v několika druzích i kultivarech, takže každý si rozhodně nalezne mezi nimi svého favorita. Jedná se o velmi dekorativní a poněkud méně často pěstované trvalky, které jsou krásné po celý rok, protože pokud její nadzemní část neustřihnete na podzim, přes zimu dodá vašemu záhonu zajímavou dekoraci. Je velmi vhodná také do suchých vazeb a jako přízdoba na věnce. Na jaře pak jen odstraníte odumřelou nadzemní část a nová brzy vyraší. Jedná se o suchomilné trvalky, hodí se do štěrkových zahrad a do skupin ostatních suchomilných trvalek, kde využijete především její zbarvení, které nejčastěji bývá v zajímavém odstínu modré či stříbřité.
Máčka je královnou mezi bodláky
Máčky dle druhu a kultivaru dorůstají výšky od 40 cm do jednoho metru. V době květu lákají opylovače a na odkvetlých květenstvích, kdy začnou uzrávat semínka si pak pochutnávají ptáci, takže u máčky je neustále rušno.
Jaké má máčka nároky: je to bodlák
Jak již bylo řečeno, máčka si od svých příbuzných, bodláků, vzala jednu úžasnou vlastnost a tou jsou její nároky na potřebu vody. Máčce postačí, když je trochu vlhko na jaře, kdy začíná po zimě růst, a jakmile naroste, již pravidelnou zálivku nevyžaduje a stačí jí to, co spadne v podobě deště. Máčku si můžete sami vypěstovat ze semen, jen si dejte pozor při jejím přesazování na volný záhon. Máčka totiž má silný kůlový kořen, který nesmíte při přesazování poškodit.
Tyto druhy máček patří mezi nejkrásnější
1. Máčka obrovská
Mezi velmi krásné druhy patří máčka obrovská (Eryngium giganteum), která je vysoká kolem 1 metru a má krásnou stříbřitou barvu. Roste z listové růžice, odkud vyrůstají větvené stvoly, které v létě nesou originální květenství. Barva rostliny se ze stříbřitě modré postupně změní na šedostříbrnou, a tak vydrží až do zimy. Tento druh máčky je krátkověký, naštěstí se sama vysemeňuje a dokáže tak vytvořit další potomstvo bez naší pomoci. O něco nižší je kultivar ´Silver Ghost´, s úzkými listeny.
2. Máčka plocholistá
Máčka plocholistá (Eryngium planum) je stejně vysoká a její početná květenství rozkvétají dříve, od června do září. Jejich palice jsou světle modré, ostnité a namodralé. Kultivar ´Blaukappe´ je nižší a má sytě zbarvené hlávky.
3. Máčka alpská
Máčka alpská (Eryngium alpinum) vykvétá na začátku léta a její květenství jsou zelené barvy. Její kultivar ´Amethyst´ má však hlávky zbarvené do fialova.
4. Máčka pyrenejská
Máčka pyrenejská (Eryngium bourgatii) je nižší druh s výškou kolem 40 cm a je velmi odolný vůči suchu.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.