Nápadné rostliny, kterým většinou všichni říkáme kaly, ve skutečnosti kalami nejsou. Kornoutice africká, někdy také kornoutovka africká je jedním z mála druhů rodu kornoutice (Zantedeschia). Dříve však byly tyto rostliny mylně řazeny do rodu kala a ani správné přehodnocení už s jejich jménem nic nenadělalo. Jedná se o hlíznaté rostliny, příbuzné také v našich domovech běžně pěstovaným zmijovcům, nechvalně známým odporným zápachem při kvetení. To s kalami vás žádné nepříjemné překvapení nečeká, ty vás ohromí jen svou krásou. Jenom je dobré vědět, že všechny části rostliny jsou jedovaté.
Květy kaly jsou překvapivě ve skutečnosti malé a nenápadné
Kaly se pěstují z dužnatých hlíz s dlouhými provazcovitými kořeny. Z pupenů oddenku pak vyrůstají dlouhé řapíky listů s vejčitě střelovitými čepelemi, dlouhými až 45 cm. Z úžlabí listů pak vyrůstají na dlouhém stvolu květenství, zdola překrytá nálevkovitým toulcem. Toulec je v případě pokojové kaly bílý, zahradní kaly pak mají toulce v různých barvách. Samotné drobné kvítky vykvétají na žluté palici uprostřed toulce, ve spodní části samičí, v horní části samčí.
Jak pěstovat pokojové kaly
Mohutná rostlina, s listy dlouhými až 100 cm, roste a vykvétá v zimních měsících a do zahrady se nehodí. Pěstuje se jako pokojová rostlina. Brzy na jaře, kdy jsou listy kaly svěže zelené, rostlina vyžaduje větší zálivku i přihnojování, během května až června se kala nezalévá ani nehnojí a listy opadávají. Kala potřebuje letní odpočinek, který trvá asi 2 měsíce. Na konci léta kala potřebuje přesadit a započít znovu se zálivkou. Do prosince ji udržujeme v chladné místnosti, po přenesení do místnosti s pokojovou teplotou, v lednu, vykvete.
Jak pěstovat zahradní kaly
Kaly, pěstované v zahradách, které vznikly křížením několika druhů (Zantedeschia albomaculata, rehmanii a pentlandii), dorůstají do výšky 40-60 cm a vykvétají během letních měsíců. Toulce mívají žluté, oranžové, růžové, vínové nebo i fialové. Daří se jim na teplém stanovišti, ale ne přímo na slunci, raději v polostínu nebo i ve světlém stínu.
Hlízy se vysazují od poloviny května až do června, do hloubky 5-10 cm a vykvétají 2 měsíce po výsadbě, nejčastěji tedy v srpnu až začátkem září. Hlízy se však mohou i předpěstovávat doma. Hlízy se nechají uložené při pokojové teplotě jen lehce zasypané pískem a pomocí rozprašovače se zavlažují. Pak se na hlízách objeví malé klíčky, a po květnovém vysazení rostliny dříve vykvetou.
Po odkvětu, časně na podzim, rostlina zatahuje. V té době se hlízy musí z půdy vyrýt, očistit a uskladnit přes zimu v chladném a suchém prostoru, s teplotou 5-10 °C.
Zdroj: ceskestavby.cz; jahodarnabrozany,cz;