Nepřehlédnutelné kaly neboli kornoutice vysaďte do zahrady nebo na balkon koncem května

Nápadné rostliny, kterým většinou všichni říkáme kaly, ve skutečnosti kalami nejsou. Kornoutice africká, někdy také kornoutovka africká je jedním z mála druhů rodu kornoutice (Zantedeschia). Dříve však byly tyto rostliny mylně řazeny do rodu kala a ani správné přehodnocení už s jejich jménem nic nenadělalo. Jedná se o hlíznaté rostliny, příbuzné také v našich domovech běžně pěstovaným zmijovcům, nechvalně známým odporným zápachem při kvetení. To s kalami vás žádné nepříjemné překvapení nečeká, ty vás ohromí jen svou krásou. Jenom je dobré vědět, že všechny části rostliny jsou jedovaté.

Pozor! Tyto rostliny ve vaší zahradě a okolí jsou jedovaté a nikdy byste se jich neměli ani dotýkat: kam se případně obrátit o pomoc?

www.nkz.cz

Květy kaly jsou překvapivě ve skutečnosti malé a nenápadné

Kaly se pěstují z dužnatých hlíz s dlouhými provazcovitými kořeny. Z pupenů oddenku pak vyrůstají dlouhé řapíky listů s vejčitě střelovitými čepelemi, dlouhými až 45 cm. Z úžlabí listů pak vyrůstají na dlouhém stvolu květenství, zdola překrytá nálevkovitým toulcem. Toulec je v případě pokojové kaly bílý, zahradní kaly pak mají toulce v různých barvách. Samotné drobné kvítky vykvétají na žluté palici uprostřed toulce, ve spodní části samičí, v horní části samčí.

Jak pěstovat pokojové kaly

Mohutná rostlina, s listy dlouhými až 100 cm, roste a vykvétá v zimních měsících a do zahrady se nehodí. Pěstuje se jako pokojová rostlina. Brzy na jaře, kdy jsou listy kaly svěže zelené, rostlina vyžaduje větší zálivku i přihnojování, během května až června se kala nezalévá ani nehnojí a listy opadávají. Kala potřebuje letní odpočinek, který trvá asi 2 měsíce. Na konci léta kala potřebuje přesadit a započít znovu se zálivkou. Do prosince ji udržujeme v chladné místnosti, po přenesení do místnosti s pokojovou teplotou, v lednu, vykvete.

Záplava letních cibulovin

www.nkz.cz

Jak pěstovat zahradní kaly

Kaly, pěstované v zahradách, které vznikly křížením několika druhů (Zantedeschia albomaculata, rehmanii a pentlandii), dorůstají do výšky 40-60 cm a vykvétají během letních měsíců. Toulce mívají žluté, oranžové, růžové, vínové nebo i fialové. Daří se jim na teplém stanovišti, ale ne přímo na slunci, raději v polostínu nebo i ve světlém stínu.

Hlízy se vysazují od poloviny května až do června, do hloubky 5-10 cm a vykvétají 2 měsíce po výsadbě, nejčastěji tedy v srpnu až začátkem září. Hlízy se však mohou i předpěstovávat doma. Hlízy se nechají uložené při pokojové teplotě jen lehce zasypané pískem a pomocí rozprašovače se zavlažují. Pak se na hlízách objeví malé klíčky, a po květnovém vysazení rostliny dříve vykvetou.

Po odkvětu, časně na podzim, rostlina zatahuje. V té době se hlízy musí z půdy vyrýt, očistit a uskladnit přes zimu v chladném a suchém prostoru, s teplotou 5-10 °C.

Zdroj: ceskestavby.cz; jahodarnabrozany,cz;

Kornoutice neboli kaly budou ozdobou vaší zahrady
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada