Semena nakličovaných rostlin obsahují vitaminy a minerály, jejichž zastoupení i množství se liší podle druhu. Výhodou nakličování semen nebo pěstování klíčních rostlin je, že pro ně nepotřebujete zvláštní prostor. Klíčky i rostlinky navíc rychle rostou, máte je hned po ruce a můžete je konzumovat přímo nebo přidávat k jiným pokrmům.
Nakličovadlo není nutné, důležité je proplachování semen
Semena vybraných rostlin můžete samozřejmě vysít do půdy, jednodušší a čistější je však předkličování ve speciálních nakličovacích nádobách (nakličovadlech). Ty mají obvykle podobu spodní misky, která slouží jako zásobník vody, a horního síta, které se dotýká vodní hladiny. Semena pak stačí rovnoměrně rozprostřít na horní část nakličovadla, alespoň 2x denně je proplachovat čistou vodou a měnit vodu ve spodním dílu nádoby. Proplachování je důležité, protože brání zaplísnění semen.
Nakličovadlo nahradí sklenice s proděravělým víčkem
Variantou nakličovadel mohou být i zavařovací sklenice s proděravělými víčky, které se naplní semeny, propláchnou a pak umístí šikmo tak, aby z nich vytekla přebytečná voda. Sklenice je ovšem nutné proplachovat několikrát denně.
Nechte si naklíčit čočku, ředkvičku nebo fazole mungo
Sklenici při klíčení ocení např. vojtěška a ze zelenin čočka, cizrna, ředkvička nebo fazole mungo. Sítko v nakličovadle zase uvítají semena řeřichy, rukoly, lnu nebo semínka chia.
Semena před nakličováním namočte do vody
Pro oba způsoby nakličování je potřeba semena předem namočit – u semen, která vytvářejí s vodou gel, postačí na 15 minut, u ostatních na 6–8 hodin. Ideální teplota pro klíčení je 18 až 22 °C. První dva dny nakličování se také doporučuje ponechat semena ve tmě a po přesunu na světlo se vyvarovat přímého slunce.
Zdroj: aktualizovaný autorský článek