Co je skimie a proč se hodí do zahrady i truhlíku?
Skimie je stálezelený keřík, a pokud se jí u vás bude líbit, je dlouhověká a nenáročná. Roste poměrně pomalu a nezabírá mnoho místa, přesto při výsadbě myslete, na to, že ne vždy bude vysoká třeba jen 30 cm, což je taková běžná výška skimie při nákupu.
Navíc, je to i krásná dekorace na zimu, kdy se nejčastěji vysazuje do truhlíků spolu s jinými rostlinami, například vřesovci, drátovcem nebo čemeřicí.
Jak pěstovat skimii?
Nyní je už na skimie pro výsadbu na volné záhony v zahradě pozdě, přece jen, co nevidět udeří mrazy a rostlina by nestihla včas zakořenit. Ale, můžete ji stále vysadit do nádoby s dalšími rostlinami,a ozelenit si tak třeba balkon nebo terasu. Důležité je, sázet ji do nádoby v místnosti, kde nemrzne, až potom ji můžete odnést ven.
Skimie preferuje kyselé půdy, polostín a chráněné místo, právě z toho důvodu se umisťuje poblíž stěny domu, kde je v zimě trochu chráněná. Na slunce ji určitě neumisťujte, protože to jí spálí listy a začnou žloutnout. Chránit ji musíte nejen před velkými mrazy, třeba bílou netkanou textilií, ale také před zimním sluncem. Jelikož se jedná o stálezelenou rostlinu, musíte ji zalévat i přes zimu, pokud tedy zrovna nemrzne a není sníh.
Co vysadit se skimií?
Pokud si nyní vysadíte skimii do nádoby nebo truhlíku,na jaře, jakmile bude přijatelné počasí a rozmrzlá půda, ji můžete přesadit na zahradu. Velmi dobře se kombinuje s rododendrony a dalšími vřesovištními rostlinami, které milují polostín a kyselé půdy. Skimie se vysazuje samostatně, ale dobře vypadá i několik rostlin vysazených poblíž sebe.
Jaký druh skimie pěstovat?
Mezi nejvíce pěstované druhy patří skimie japonská (Skimmia japonica), která má několik krásných kultivarů. Mezi nejkrásnější patří kultivar ´Rubella´, jenž dorůstá do výšky 60 cm, roste pomalu a má lesklé, tmavě zelené listy. Již na podzim se na rostlině objevují červená poupata, ale otvírají se až na jaře jako drobné bělavé květy umístěné na koncích výhonů v dlouhých latách. Květy příjemně voní a kvete od dubna do května. Tento kultivar je samčí, tzn., že se na něm netvoří žádné plody.
O autorce: Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.