Klíčové jsou podmínky. Bonsaj vybírejte vždy podle podmínek, ve kterých ji budete pěstovat. Rostliny z mírného pásma většinou dodržují období klidu, a po přenesení do celoročně teplého pokoje proto odumřou. Vybírat tedy musíte z rostlin, které pocházejí z oblastí s teplotou trvale nad 18 °C, tzn. zejména z tropů, případně subtropů.
Jak se při nákupu bonsaje nespálit
Berete-li pěstování bonsají vážně, nakupujte u zkušeného pěstitele nebo ve specializovaném obchodě. Lidé znalí bonsají vám s výběrem vhodné rostliny poradí. Začněte s nenáročnou rostlinou, která odolá i případným pěstitelským přehmatům. Nenechte se ovlivnit stářím bonsaje. I mladá bonsaj může být upravena tak, že vypadá věkovitě. Pro bonsajisty je důležitý hlavně celkový vzhled, který by měl působit harmonicky a odpovídat přirozenému vzhledu vybrané dřeviny.
Při nákupu zohledněte i správně zbarvené listy nebo jehlice vybrané rostliny a její zakořenění. To poznáte podle toho, že se dřevina v půdě nekýve, je v ní pevně ukotvená a půdu může pokrývat i mech. Na tvarované bonsaji by neměly být zjevné žádné známky zastřihávání nebo používání drátů.
Správné umístění bonsaje – polovina úspěchu
Čím více se bude vybrané místo blížit podmínkám původního výskytu, tím lépe se bonsaji povede. Orientace okna může být jakákoli, okno by však nemělo být trvale stíněné ani přímo osluněné. Pamatujte, že při vyšší intenzitě světla rostlina zvládne rostlina i vyšší teplotu v interiéru. Potíže může způsobit suchý vzduch – relativní vlhkost nesmí klesnout pod 30 %. Pomoci může umístění nádoby s bonsají na keramzit ponořený zpola do vody.
Většině pokojových bonsají prospěje i letnění. Rostliny vyneste ven ale až koncem května po zmrzlých mužích a na slunce je přivykejte. Vhodná jsou místa pod stromy, přímého poledního slunce se vyvarujte. Zpět do interiéru rostliny přeneste koncem srpna.
Zálivka na míru pro každou bonsaj
Množství zálivkové vody závisí na teplotě, světle, vzdušné vlhkosti, proudění vzduchu a samotné rostlině. Při nadměrném zalévání nebude v půdě dostatek vzduchu a teplota půdy klesne. Ke každé bonsaji je tudíž potřeba přistupovat individuálně. Mladá rostlina s malým počtem listů potřebuje méně vláhy než vzrostlé bonsaje. Při intenzivním osvětlení a vyšší teplotě je zase potřeba více vody než na stinném a chladném místě.
Kontrolujte proto bonsaje jednou denně – půda by neměla vyschnout. K zavlažování je ideální měkká voda pokojové teploty. Při zálivce je třeba dávat pozor, aby se nevyplavoval substrát. Je-li půda příliš suchá, je lepší postavit nádobu s bonsají do vody.
Hnojení bonsají: pravidelné, ale hodně ředěné
Vzhledem k malému množství půdy rostlina rychle vyčerpá nejen vláhu, ale i živiny. Bonsaje je tudíž nutné přihnojovat, ale v nižší koncentraci než běžné pokojové rostliny. Vhodné je vícesložkové hnojivo s přídavkem stopových prvků. Akutní nedostatek živin vyřeší minerální kapalné hnojivo, možností je i hnojení na list. Dávkování jednou za tři měsíce a pomalé uvolňování živin zajistí naopak pevné dlouhodobě působící hnojivo. Více živin potřebuje rostlina na jaře a v létě a kořenový bal je nutné před hnojením vždy zavlažit.