Proč africká fialka nekvete: Oblíbená pokojovka si dokáže postavit hlavu. Zjistěte, jak jí trucování rozmluvit

Co je africká fialka, jak ji pěstovat a proč někdy nekvete?

Většina pokojových rostlin zdobí interiér zajímavými listy nejrůznějších tvarů a žádné květy od nich zpravidla nikdo ani neočekává. U afrických fialek (Saintpaulia) je to ale přesně naopak. Tmavě zelené a výrazně ochlupené listy zase takovou parádu nenadělají, nicméně africké fialky všichni milují pro kouzelné květy nejrůznějších barev.

V květinářstvích je samozřejmě nabízejí vždy plné poupat i rozvitých květů. Jenže doma se jim mnohdy už tolik nedaří. Co tedy dělat pro to, aby rostliny pěkně nakvétaly i u vás v pokoji? Pokud vaše africká fialka zůstává delší dobu bez květů, existuje několik klíčových faktorů, které mohou její opětovné kvetení ovlivňovat.

Co udělat, aby africké fialky vypadaly opět krásně: snadný návod, jak je efektivně zmladit

www.nkz.cz

1. Pozor na nedostatek světla

Africké fialky nesnášejí přímé sluneční záření, které může snadno popálit jejich listy, ale to neznamená, že nevyžadují dostatek světla. Naopak, fialky vyžadují velké množství světla, ale rozptýleného a velmi jim vyhovuje i světlo z umělého osvětlení.

Africké fialky se nejlépe pěstují na parapetu okna orientovaného na východ, jen pozor na přílišné teplo, stoupající v zimních měsících z ústředního topení pod parapetem.

Pokojové květiny v zimě: 6 jednoduchých rad, jak o ně pečovat, aby přežily období s nedostatkem světla

www.nkz.cz

2. Pozor na přerostlé a zahuštěné rostliny

S nároky na světlo souvisí i pravidelná péče o přehuštěné rostliny. Starší fialky mívají často přehuštěné listové růžice, kvůli kterým rostliny nemohou přijímat dostatek světla. Proto se doporučuje spodní listy pravidelně odstraňovat a ponechávat jen asi 4 řady listů. Ale ne méně, protože jsou důležité pro fotosyntézu a také květy vyrůstají v paždí listů.

Kvetoucí rostliny do ložnice nepatří: při nesprávné péči mohou negativně ovlivnit vaše zdraví

www.nkz.cz

3. Pozor na slehlou a vyčerpanou zeminu

Většinou se doporučuje, přesazovat pokojové rostliny jednou ročně, starší kusy pak klidně i jednou za 2 až 3 roky. Zkušení pěstitelé afrických fialek však radí, přesazovat fialky 2x ročně, protože tyto rostliny vyžadují čerstvý a dobře nakypřený substrát. Kromě toho fialky, které si přinesete z obchodu, je vhodné co nejdříve přesadit, a to do substrátu pro kvetoucí pokojové květiny.

Nejlepší pokojové rostliny pro úplné začátečníky: tyto 3 druhy vás naprosto ohromí

www.nkz.cz

4. Pozor na velký květináč

Africké fialky sice potřebují častější výměnu substrátu, ale ne květináče. Libují si v menším prostoru. Souvisí to s tím, že i v přírodě jejich kořeny nemívají velký prostor, neboť tyto rostliny rostou nejčastěji na mechem porostlých skalních výběžcích a ve skalních průrvách. Pro pěstování afrických fialek jsou nejvhodnější menší a mělké plastové květináče.

5. Pozor na přehnojování

Přirozené přírodní podmínky, kdy africké fialky rostou nejčastěji na skalách, souvisí i s jejich potřebou přihnojování, která je poměrně nízká. Nadměrné hnojení vede většinou k popálení jejich kořenů, proto fialky přihnojujte velmi opatrně, stačí jen jednou za měsíc, poloviční dávkou než běžné pokojovky.

I pokojové rostliny mohou nastydnout: jak tomu zabránit? Vyvarujte se následujících chyb

www.nkz.cz

6. Pozor na mokré kořeny

Přelévání je nejčastější problém. Kořeny afrických fialek nesnášejí mokro. Zemina musí být jen mírně vlhká, nikoliv vodou nasáklá. Doporučuje se spíše spodní zálivka nebo postavení květináče do misek s vodou na 20–30 minut. Po uplynutí této doby je třeba všechnu vodu z podmisky vylít.

7. Pozor na výkyvy teplot

Africké fialky milují stálé teploty mezi 18–24 °C. Výkyvy teplot a průvan je mohou stresovat. Vzdušná vlhkost by měla být kolem 50–60 %.

Africké fialky jsou jedny z nejoblíbenějších pokojovek, které obvykle kvetou jako o závod
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada