Kněžské čepičky mohou být velmi nebezpečné: nemáte tento častý keř náhodou také na zahradě? Nebezpečný je i pro truhláře

Brsleny (Euonymus sp.) jsou v zahradách velmi oblíbené právě pro svoji absolutní nenáročnost. Mezi ty nejkrásnější patří především kultivary druhu brslenu Fortuneova, které jsou stálezelené a díky svým nádherně panašovaným listům bývají velkou okrasou zahrady nebo i nádob po celý rok, hlavně pak přes celou zimu. Panašování listů bývá buď žluté (Euonymus fortunei ´Emerald´n Gold´) nebo bílé (Euonymus fortunei ´Variegata). Ale kromě těchto druhů je velmi známý také brslen evropský (Euonymus europaeus), který je nejen zajímavý, ale i nebezpečný.

Brsleny rostou volně v přírodě

Brslen evropský je naprosto běžný keř, který najdete při procházce podél různých cest, hodně se vysazuje také do větrolamů a živých plotů podél silnic. Dorůstá do výšky až 5 metrů a daří se mu dobře téměř všude, kde se alespoň trochu opírá slunce, poroste ale i v polostínu. Má opadavé listy, které jsou tmavě zelené a na podzim se zbarvují do jasně červené. Květy jsou nenápadné, zelenobílé a kvete od května do června. Mnohem více než květů, si ale všimnete plodů brslenu, ty se vyvíjí ihned po odkvětu a těmto plodům se také říká kněžské čepičky.

Kněžské čepičky jsou okrasou dlouho do zimy

Plody brslenu evropského jsou také nazývány kněžskými čepičkami, protože je svým tvarem velmi připomínají. Mají růžovo oranžovou barvu a na keři zůstávají dlouho do zimy, resp. do doby, než je sezobou ptáci, protože tyto plody jsou pro ně lákavou potravou. Odborně tento plod nazýváme tobolkou, která je růžová a v oranžovém míšku se pak ukrývají semena. Plody jsou velmi dekorativní a často se na podzim využívají pro různé dekorace. Ale, při manipulaci s nimi i s celou rostlinou buďte opatrní, celá rostlina je jedovatá, nejvíce právě její atraktivní plody. Otravy se mohou projevit i u zvířat, přičemž příznaky otravy se mohou objevit až za 12-18 hodin. Za smrtelnou dávku se u člověka považuje asi 30 tobolek, ale záleží na tělesné konstituci a celkovém zdravotním stavu. Zaznamenán byl i případ, kdy se otravě nevyhnuli ani truhláři, kteří zpracovávali nádherně žluté dřevo, které brslen má.

Brslen vysaďte na svah

Pokud ale nebudete konzumovat žádnou část z tohoto jinak krásného keře, kromě solitéry či do keřových výsadeb, se brslen hodí i pro zpevnění svahů, protože díky svým jemným kořenům zabraňuje sesuvům půdy. Velmi krásný je kultivar ´Red Cascade´ který má velmi výrazně zbarvené plody.

Jaké má brslen nároky

Jak již bylo řečeno, brslen nemá žádné přehnané nároky na pěstování a jelikož dokáže bez problémů růst i ve volné přírodě, nevyžaduje žádnou speciální péči. Nejlépe se mu ale daří na slunci a nemusí přemokřenou půdu. V našich podmínkách je také dostatečně mrazuvzdorný, a to až do teploty – 35 °C.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada