Mezi trvalkami asi neexistuje žádná, která by se rozmanitostí barev mohla měřit s květy kosatce. Ostatně, jeho latinský název, Iris, je původně jméno bohyně duhy. Spektrum odstínů je obrovské – od malých odrůd kosatce síťkovaného s jemnými žilkami až po velkolepý vysoký kosatec bradatý.
Malé kosatečky kvetou brzy zjara
Na jaře (od března) zahajují sezonu 5 až 15 cm vysoké odrůdy kosatce síťkovaného (Iris reticulata) a Iris histrioides: počítejme je mezi kosatce, i když dnes botanici oba druhy řadí do samostatného rodu kosateček (Iridodictyum). Květy těchto cibulovin v zářivých odstínech modré a lila jsou jemné a působí křehce.
Kosatec bradatý: nízký kvete v dubnu, vysoký později
Od dubna otevírá poupata nízký kosatec bradatý (Iris barbata nana). Jarní terasu může ozdobit v keramických květináčích a bez doprovodu, v záhoně ho do popředí uvedou rostlinní partneři jako kostřava walliská a tulipány.
Koncem jara a začátkem léta vás potěší vysoký kosatec bradatý (Iris barbata elatior) s nespočtem odrůd. Tyto trvalky vysoké většinou přes metr kvetou od května do června. Báječně vypadají společně s levandulí, okrasným česnekem nebo kavylem obrovským.
Botanické kosatce a druhy kvetoucí i na podzim
Botanické druhy, jako kosatec zvrhlý (Iris spuria) a kosatec bledý (Iris pallida), ohromí především nadšence. K úspěchům šlechtitelů patří kosatce bradaté (Iris barbata), které na podzim kvetou podruhé: „rebloomery“ mají během roku dva cykly kvetení. Spolehlivou odrůdou je kupříkladu Iris barbata elatior 'English Cottage' s bílými květy protkanými žilkami v jemné barvě lila.
Kvetení kosatců podpoříte dělením a přesazením
Většina odrůd kosatců se bude dobře cítit v trvalkových obrubních záhonech. Důležitá je pro ně dobře provzdušněná a nepříliš kyselá půda. Pokud kvetení po několika letech ochabuje, je třeba trvalku vykopat, oddenky opatrně rozdělit a rostlinu zasadit na nové místo. Pak se z pestrobarevných kosatců budete moci těšit ještě déle.