Předně byste měli vědět, že tulipány je nutné, tak jako jiné cibuloviny, nechat po odkvětu zatáhnout. Cibule potřebují prostřednictvím svých nadzemních částí nashromáždit dostatek živin a zásobních látek, a ty si pak do cibulí stáhnout a uchovat pro další období. Zatáhnout přitom musejí i rostliny, které nekvetly, ale vytvořily listy. Pokud tedy takové v zahradě máte, nechte jejich listy zavadnout a seschnout, a teprve pak je odstraňte. Zatažení trvá obvykle něco přes měsíc.
Cibule tulipánů vyčerpává vytváření semen
Cibule tulipánů oslabuje i častý řez do vázy, zvláště pokud s květními stonky odřezáváte i listy – rostliny si pak nemohou vytvořit dostatek zásobních látek...
Nedostatek zásobních látek, resp. vyčerpanost tulipánových cibulí může souviset i s vytvářením semen. Po odkvětu začnou totiž rostliny pracovat na přeměně květů v semena, což je stojí energii. Proto se doporučuje odkvetlé květy tulipánů z rostlin odstraňovat. Vhodnější je přitom pouhé odlomení květů, protože nůžkami můžete mezi tulipány přenášet virózy.
Proč se mají cibule tulipánů vyndávat z půdy
Po odlomení odkvetlých květů a zatažení je také potřeba každý rok cibule tulipánů vyndat z půdy. Platí to zvlášť pro vysoce prošlechtěné velkokvěté tulipány. V opačném případě pokvetou příští rok méně a časem ze zahrady zmizí (zvláště citlivé odrůdy). Nevyndávané cibule se v půdě dělí do menších cibulek, které jsou ale slabé a stále více rostlin z nich nekvete. Rostliny oslabuje i jednostranné odčerpávání živin z půdy daného místa. Na záhonech pak zůstávají jen nejodolnější odrůdy, což vede mnohé pěstitele k mylnému přesvědčení, že tulipány změnily barvu.
Cibule běžných zahradních tulipánů je možné ponechat v půdě dva až tři roky, cibule botanických tulipánů se buď nevyndávají vůbec, nebo až po sedmi či osmi letech. Po vyjmutí z půdy je důležité nechat cibule řádně oschnout, uskladnit v dobře větratelné místnosti s teplotou do 20 °C a v říjnu opět vysadit.
Tulipány může oslabovat krátké období klidu
Tulipánové cibule rovněž může oslabovat příliš krátká dormance neboli krátké „období klidu“. Všimněte si třeba rychlených cibulovin: cibule potřebují prodělat chladné období, aby pak zakořenily a odbouraly látky, které dormanci způsobují. Když je chladu vystavíte uměle a dříve, můžete mít rozkvetlé cibuloviny na stole, i když je venku ještě sníh. Tím ale období klidu rostlinám zkrátíte, a proto se nedoporučuje rychlit ty samé opakovaně – jejich cibule potřebují zesílit. Tulipány tak může teoreticky vyčerpat i brzký nástup jara a vyšších teplot.
V příliš chudé půdě tulipány nepokvetou
Důvod nekvetení tulipánů ale může být mnohem prostší – chudá půda s nedostatkem živin, v níž rostliny v předchozím období nezvládly nashromáždit dost zásobních látek. Podobné je to s příliš těžkou půdou... jde zkrátka o nevhodné stanoviště, kde tulipány neprospívají.
Pozor ale, chcete-li tulipánům přilepšit, přihnojte je až po odkvětu (nebo po vytvoření pouhých listů), kdy živiny využijí k posílení cibulí pro příští rok. Dřívější hnojení, např. při rašení, funguje stejně, a rostliny pak tudíž nemají potřebu kvést a zajišťovat semena.
Zvláštním případem mohou být i vysoce prošlechtěné zahraniční odrůdy, které nejsou na naše podmínky zvyklé. Některým může trvat pár let, než se adaptují a vykvetou, jiné dokonce nikdy nevykvetou a odumřou.