Průtržník není jen obtížný plevel: je vynikající k osázení hrobů nebo pro místa, která chcete, aby vypadala dobře

Průtržník holý nebo lysý (Herniaria glabra) je docela hezká trvalka a patří do čeledi silenkovité. Jeho rodové jméno Herniaria pochází z latinského slova kýla „hernia“, protože dříve se právě k jejímu léčení využíval. V dřívějších dobách byl oblíbenou rostlinou, kterou používala nejedna baba kořenářka a říkalo se mu také husí mýdlo, kýlová bylina, stozrno nebo úplavičník prvníček. Patří mezi půdopokryvné rostliny, které se dokážou velmi rychle rozšířit do okolí a tím někdy zaplevelit vše kolem. Průtržník je rozšířený po celé Evropě a daří se mu obzvláště na suchých a kamenitých stráních, v prasklinách cestiček nebo ve spárách v dlažbě. Je to buď jednoletá nebo vytrvalá bylina s tenkým kořínkem a velmi rozvětveným stonkem.

Kam na výlet s Naší krásnou zahradou: navštivte architektonický skvost Vrtbovskou zahradu, která vypráví příběh vítězství Rozumu nad Smyslností

www.nkz.cz

Jak vypadá průtržník

Průtržník je nízká rostlinka o výšce kolem 20 někdy i 30 cm, která vytváří nízké a husté koberce. Listy má drobné a celá rostlina je kromě květů zelená. Průtržník kvete od července do září drobnými květy se žlutozelenou barvou a nejsou zase tak výrazné. Stejně tak si nevšimnete ani jeho plodů, což jsou malé tobolky.

Jak se zbavit drátovce: díky snadným fíglům ve vašich bramborách řádit nebude

www.nkz.cz

Proč není průtržník oblíbený

Ačkoliv ho někteří pěstují na skalkách, mnozí tuto rostlinu na svých zahradách neradi vidí. Obzvláště právě ve spárách dlažby, odkud ho tak snadno nedostanete. Pokud vám tedy někde vadí, nejlepší je zlikvidovat ho mechanicky tak, že ho vypíchnete, protože má slabý kořenový systém. V případě, že jím máte zamořenou větší plochu, můžete použít herbicid, pozor ale, ať vám tento chemický přípravek nezničí dlažbu, kde může vytvořit nežádoucí skvrny.

Méně známá zelenina: co je prašpenát, který měly v oblibě naše babičky

www.nkz.cz

Jaké má využití průtržník

Abychom ale nebyli na průtržník tak zlí, jedno se mu musí nechat. Je výborný třeba pro osázení hrobů, především tehdy, pokud máte hrob na plném slunci a nemáte čas se o vysazené rostliny chodit pravidelně starat. Průtržník nevyžaduje žádnou zvláštní péči, žádné hnojení a na slunných stanovištích se mu daří velmi dobře. Jediné, co nemá rád, jsou přemokřené půdy, ale to většinou na hrobech umístěných na přímém slunci nehrozí.

Průtržník lysý má své fanoušky i odpůrce...

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada