Máte na zahradě plevel, co teď? V této chvíli máte dvě možnosti. Buď zvolíte tzv. mechanickou cestu, tzn., že zkrátka a dobře ohnete svá záda a tento nevítaný porost vytrhnete ručně, třeba i s pomocí hrabiček. Na samém počátku rozhodování si musíte uvědomit jednu věc, nyní, na jaře se plevel tváří velmi mírumilovně a slabě, venku na povrchu půdy má sotva dva až tři lístečky a bude tedy budit dojem, že se mu na vašem záhoně vlastně vůbec nedaří a není tedy třeba se jím teď zaobírat. Ale, plevel umí dokonale mást tělem, resp. stavbou těla, neboť právě nyní na jaře dochází k největšímu růstu kořenů a veškerá energie se tedy soustřeďuje pod povrch půdy, a že se tam dějí věci. Plevel musí vytvořit hluboký kořenový systém, to proto, aby ho během vegetace jen tak něco nezničilo (hlavně ne zahradník). Nenechte se tedy oklamat jeho nynějším vzhledem, jen čeká na svoji příležitost a bez milosti ho pěkně i s kořeny vytrhněte, nejlépe vám to půjde, je-li po dešti.
Pokud ale máte velkou zahradu či nový pozemek, přemýšlíte, zda by se to celé nemohlo provést jednodušeji. A ono to samozřejmě jde. V tuto chvíli se konečně dostáváme k jádru věci, rozhodnete se použít herbicid. Stále dost lidí má ale vůči chemii v zahradě nedůvěru, ať již z principu, nebo má obavy, aby použitím těchto „jedů“ neohrozilo zdraví své či svých blízkých. Také to tak máte? Zkusíme si tedy vše vysvětlit a třeba změníte názor.
Jak správně herbicidy používat, aby vám opravdu byly ku prospěchu věci?
Dobrá, rozhodli jste se tedy, že jdete do boje s plevelem chemickou cestou neboli použitím herbicidu. Je vhodné či dokonce žádoucí vědět, jaký plevel máte na zahradě, pokud si nejste jisti, buď ho vyfoťte, nebo vytrhněte a doneste v igelitovém sáčku na ukázku do nějakého zahradnictví, kde vám jistě plevel určí. V obchodě budete mít na výběr ze dvou typů herbicidů. Trápí-li vás plevel například v trávníku, nebo na záhonu s cibulí, zvolte si tzv. selektivní herbicid, kterých je několik, a fungují tak, že všechny selektivní herbicidy zlikvidují takové ty běžné plevele jako je pampeliška, pýr, ježatka, pcháč, atd., nebo se pak dále specializují podle druhu plevele. Na jaký plevel selektivní herbicid působí, naleznete na etiketě, která bývá na zadní straně přípravku.
Selektivní herbicid hubí jen určité druhy plevele a jiným rostlinám neublíží
Aplikujete-li selektivní herbicid v trávníku, nemusíte mít vůbec strach, že si tím trávník zničíte. Selektivní herbicid zničí opravdu jen plevel. Ze své zkušenosti mohu doporučit například jako spolehlivé herbicidy Bofix nebo Dicotex.
Druhou skupinou herbicidů jsou tzv. totální herbicidy a opět, jak z názvu vyplývá, zničí „totálně“ všechno, tedy vše, nač dopadnou. Totální herbicidy tedy nikdy nepoužívejte na plevel v trávníku, v okrasných či zeleninových záhonech. Totální herbicidy jsou ale skutečně výborní pomocníci, pokud se chcete zbavit plevele např. před založením trávníku, protože zrovna v tomto případě vám herbicid udělá velkou službu. Totální herbicid se také hodí např. pro likvidaci plevele v prostoru před domem, kolem plotu, chodníku, mezi spárami dlaždic, zkrátka všude tam, kde nepěstujete žádné rostliny a vyskytuje se zde plevel, který potřebujete odstranit. Nejčastěji používaným totálním herbicidem je stále Roundup, Dominator či Glyfo Klasik.
Aby vám herbicidy byly užitečnými pomocníky, dodržujete tyto zásady
Ačkoliv si myslíte, že víte, vždy si přečtěte návod k použití. Herbicidy nikdyneaplikujte za větru, kdy hrozí nežádoucí úlet kapaliny na kulturní rostliny (doporučuji si pořídit ochranný nástavec proti úletu kapaliny). Herbicidy aplikujte při teplotách vyšších než 12 °C, v případě nižších teplot herbicid moc neúčinkuje a byla by to zbytečná práce. Je vhodné mít jeden postřikovač určený jen pro herbicidy, dobré je, si tento postřikovač třeba nadepsat názvem herbicidu. Zlikvidovaný plevel nikdy nevyhazujte do bioodpadu nebo kompostu, ale do směsného odpadu. A nejspíše zcela jasná věc, ale raději připomenu, než půjdete po namáhavé práci svačit, po práci s herbicidy si vždy umyjte ruce.